Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 24 maj 2012
Minnesord 2012-01-23
Farmaceuten Margit Levin, Oskarshamn, har avlidit i en ålder av 100 år. Hennes närmaste är barnen Mats Levin med hustrun Kerstin, Strängnäs, Annika Levin Chatty, Lund, och Göran Levin, Ydre, samt barnbarn och barnbarnsbarn.
Margit Levin föddes i Krogstorp i Pelarne utanför Vimmerby 1911. Hon beskrev sin uppväxt på landet som lycklig och berättade gärna om den, om hur hon gick de fem kilometerna till skolan, om arbetet på gården med att kärna smör och slakta gris eller om julfirandet.
Hon tog studenten vid flickläroverket i Linköping 1929. Sedan fick hon elevplats på apoteket i Gamleby. Här träffade hon sin blivande man Olle. Hon utbildade sig till farmaceut och han till apotekare i Stockholm.
Paret gifte sig 1937 och året efter föddes sonen Mats. Dottern Annika föddes två år senare och år 1942 föddes sonen Göran.
Yrket tog Margit Levin till många olika platser i Sverige: Kristianstad, Vetlanda, Åtvidaberg och Oskarshamn dit hon och Olle flyttade 1961. De sista åren före sin pensionering förestod Margit Levin sjukhusapoteket.
Hon var framåt och driftig. Hon och några andra kvinnor startade ett dagis i Vetlanda på 1940-talet så att hon skulle kunna fortsätta sitt yrkesliv. Hon var också en föreningsmänniska. Margit Levin var aktiv i Fredrika Bremerförbundet, Rädda Barnen och medlem i Synskadades förbund. Hon var dessutom politiskt aktiv i Folkpartiet. På äldre dagar var hon med och startade Sveriges pensionärsförbunds lokalavdelning i Oskarshamn.
Margit Levin var en mycket social kvinna. När hon köpte en sommarstuga i Korpemåla mellan Oskarshamn och Kalmar i slutet av 1960-talet blev det en mötesplats för både vänner och släkt. Hon var mycket gästfri och hennes barnbarn och även deras kompisar njöt av somrarna här. På hennes födelsedag den 15 juni kom vänner och hon dukade upp långbord i trädgården.
Margit Levins kunskapstörst varade hela livet. Hon gick kurser, höll föredrag, läste böcker, tidningar och magasin. Hennes intresseområde var brett: konst, litteratur och resor. Hon var samhällsengagerad och mycket kunnig och intresserad av växter.
Vid 90 års ålder hade Margit Levin endast ledsyn på grund av en ögonsjukdom som successivt gjort hennes syn sämre. Det var en stor sorg för henne att inte kunna läsa. Men hon bytte böcker mot ljudböcker och fortsatte klara sig själv i lägenheten på tredje våningen utan hiss tills hon blev 98 år. De sista två åren sviktade minnet och hon bodde på Ekoxens äldreboende, där hon blev väl omhändertagen.
Barnbarnen genom
barnbarnet Anna Levin











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA