Antalet döda i trafiken ökar och Vägtrafikinspektionen lägger skulden på offentliga och privata aktörer som fungerar som motkrafter i trafiksäkerhetspolitiken.

Studie om säkerhet möter kritik

Motor_old 2007-12-14 | Uppdaterad 2007-12-14

Debatten om nollvisionen och Vägverkets misslyckande med att nå dess mål har varit intensiv under året. Motororganisationer, försäkringsbolag och motorjournalister har varit tuffa i kritiken.


Foto: Stefan Nilsson

Bo Frank understryker värdet av korta pendlingstider och har full förståelse för regionalpolitiska avväganden när det gäller hastighetsgränserna

Nu är det just desamma och kommunerna runt om i landet som står i skottlinjen för kritik i en studie som publicerats av Vägtrafikinspektionen. Studien som gjorts av statsvetare Magnus Andersson och professor emeritus Evert Vedung tar upp ämnena hastighetsgränser, tung trafik, cykelhjälmar och EU-mopeder för att i olika exempel påvisa hur Vägverkets arbete motarbetats av motkrafter i form av offentliga och privata aktörer.
När det gäller motståndet mot sänkta hastighetsgränser tar man upp exemplet med väg 288 i Uppsala län. Vägen där en allvarlig bussolycka inträffade förra året. Studien riktar skarp kritik mot kommunpolitiker som argumenterade mot en hastighetssänkning av regionalpolitiska skäl. Före olyckan fördes en debatt om betydelsen för pendlingen till huvudkommunen och där fördes argument fram för att behålla 90 km/h på vägsträckan för att korta pendlingstiderna inte minst för busspassagerare.
Lokalt kan man göra en jämförelse med den nybyggda vägen mellan Växjö och Rottne där kommunalrådet Bo Frank understryker vägens betydelse för Rottne som största tätort utanför Växjö.
-Både Länstrafiken och pendlarna är tacksamma för att slippa hastighetssänkningarna längs den gamla vägen och samtidigt få en väg med bättre säkerhet, säger Bo Frank.
-Vägens och restidernas betydelse syns tydligt på villapriserna som steg omedelbart efter att nya vägen blev klar.
Robert Collin är motorjournalist på Aftonbladet och han är en av de journalister som citeras i studien.
-Man talar om en metod som bygger på försök med olika åtgärder för att bevisa att de är effektiva trafiksäkerhetsåtgärder, säger Robert Collin, och man har haft flera år på sig att visa att sänkta hastigheter är ett effektivt sätt att höja säkerheten men man har inte lyckats bevisa det påståendet.
När det gäller EU-mopeder och cykelhjälmarna beskriver man hur olika intressegrupper motarbetat Vägverkets förslag om körkort för EU-moped och hjälmlag för cyklister samtidigt som det finns ett kommersiellt intresse i att sälja trimningsdelar till Mopeder.
Stefan Nilsson



Huvudnyheter just nu

Kalmarelever får minst matpengar

Kalmar [Uppdaterad i går 08:28]

Kalmar kommun snålar mest i länet när det kommer till skollunchen. Sju kronor per grundskoleelev kostar varje portion. Snittet i landet är cirka nio kronor. Läs mer

 

Skolmat

Räcker sju kronor til en bra skollunch?

Visa resultat




Senaste nytt lokalt

Blogg

Polis fick hjälpa tjuv komma loss

Är det rätt av polisen att fota och publicera en bild på en tjuv som har fastnat i ett staket?


Blogg

Tjuv fastnade i staketet

"Polisyrket innehåller många dråpliga historier. Ungefär som den som hände i Enskede i natt. Då fastnade en inbrottstjuv i ett staket och kunde inte komma loss"

Senaste blogginläggen

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Villaköpet som blev en mardröm
Krönika: Emely von Sydow om Hollande och Merkel
Kalmar: Hård debatt om kris och höjd taxa

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Opel Astra 1.6 5D -07
Månstens grå metallic 5.700 mil 96.500 kr
Logga
Bilen
Citroën Jumpy 2,0 HDI Lång 120 hkr L2H1 120 6 kbm -07
Vit 9.800 mil 169.000 kr (135.200 ex moms)
Logga
Bilen
Mitsubishi L200 DC Champ auto -04
Svart/silver 8.416 mil 143.625 kr (114.900 ex moms)
Logga
Bilen
Volvo V70 II 2,4D Momentum -08
Silver metallic 12.367 mil 159.000 kr (127.200 ex moms)
Logga
Bilen
Citroën C3 Picasso HDi 90 Comfort -12
Svartmet 1 mil 171.300 kr (137.040 ex moms)

Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef samt produktionsingenjör
Dupont Powder Coatings söker kvalitetschef samt produktionsingenjör. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Kvalificerad Redovisningsekonom
BEVI söker Kvalificerad Redovisningsekonom
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Produktionsledare
Smurfit Kappa Sverige AB söker produktionsledare. Placering Nybro.
Arrow LÄS MER
Bovärd
Kuststaden Fastigheter AB söker bovärd. Placering Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Lackerare
Bilkompani Kalmar söker Lackerare i Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA