Kontakt: 0480-591 00 kundcenter@barometern.se
Nyhetstips: 0480-180 18 tips@barometern.se
torsdag 24 maj 2012
Cecilia Strömberg och dotern Ebba Strömberg driver familjeföretaget Middagskorgen tillsammans med övriga familjen. De levererar mat och recept vid dörren till familjer.
Bonus 2008-11-18 | Uppdaterad 2008-11-18
Allt fler prenumererar i dag på vardagsmaten.
– Livspusslet börjar i köket, säger Cecilia Strömberg som driver familjeföretaget Middagskorgen.
Att få middagskassen hemkörd är en trend som vuxit de senaste åren.
I våras drog familjen Strömberg från Kalmar igång Middagskorgen och varje vecka levererar de kassar med mat till familjer.
– Jag har alltid tyckt om att laga mat och barnen har alltid fått testa nya saker som jag har lagat, säger Cecilia Strömberg.
I dag är barnen Ebba och Erik ”stora” och högst delaktiga i familjeföretaget. Dels sköter de leveranserna av matkassarna och dessutom provsmakar de alla rätter som ingår i menyerna.
Cecilia Strömberg vet hur tufft det är för många barnfamiljer att få vardagen att gå ihop med arbete, matlagning, läxläsning och aktiviteter.
– Nu är ju våra barn stora, men när det var som mest hektiskt här åt vi i omgångar. Det blev mycket fil, gröt och yoghurt. Men på helgerna åt vi alltid lagad mat ihop, det tyckte jag var viktigt. Nu är det annorlunda. I dag försöker vi alltid sitta ned och äta och prata ihop på kvällen.
Precis som alla andra föräldrar har Cecilia Strömberg varit med om när ungarna vägrat äta det hon serverat.
– Ja, fast vi fick sitta där tills vi hade ätit upp, säger 19-åriga dottern Ebba Strömberg.
– Nej, usch, säg inte det..., säger Cecilia Strömberg och skrattar.
Matlagning är hetare än någonsin, tidningar och tv är fulla med reportage och tips på mat och våra kök blir allt dyrare och exklusivare – borde vi inte klara av vardagsmaten själva utan att få den hemkörd?
– Egentligen är det tragiskt, men samtidigt kan man inte stoppa tiden. I stället för att man inte äter vettigt är det här ett bättre alternativ, både näringsmässigt och ekonomiskt, säger Cecilia Strömberg.











LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (39 ST.)
ANNONSERA