Många ord, men inte mindre viktiga för det

Tisdag 30 dec 2008, 01:34

En kompis hörde av sig och tyckte att jag var för elak mot SD-killen, du gjorde honom en gentjänst och borde argumenterat med honom istället, sa han och jag svarade att det var en speciell situation, jag hade redan klargjort mina argument i bloggen och, sa jag, du glömmer att jag fick killen så förvirrad att han till slut erkände att vem som helst kan kvalificeras under det som anses vara svenskt och vad kan vara en större seger än att få en SD-kille att erkänna det?

Men. Mejlkonversationen handlade alltså inte om en argumentation – den var redan gjord tidigare i bloggen och man måste se den i sitt sammanhang. Påhopp, snabbt svar.

Jag kunde tappat humöret, men det gjorde jag inte, men personen var i all sin inskränkthet värd att förlöjliga, att klappa på huvudet.

”Men du borde inte sänkt dig till hans låga nivå” sa min kompis, men att jag förlöjligade honom betyder inte att jag sänkte mig till hans låga nivå. För jag har inte dömt någon utifrån ursprung. Däremot har jag dömt någon utifrån personens inskränkthet och hat.

Skulle jag inte raljerat över en sådan person hade jag blivit besviken på mig själv.

Och vissa tycker att jag var sårande och elak. Jaha? Jag hoppas jag fortsätter vara det mot människor som delar in andra utifrån geografiskt ursprung. ”Men då föraktar du också” säger de och ja, det är klart att jag gör. Men det är en viktig skillnad mellan oss. Jag gör det utifrån personens åsikter och omvärldssyn, inte utifrån var någon kommer ifrån eller på grund av personens ursprung.

Och skulle vederbörande ändra ståndpunkt skulle mitt förakt försvinna. Men hans hat försvinner inte. För mäniskorna han avskyr är fortfarande födda på samma plats.

Det är också intressant att personer som vill kategorisera anda medmänniskor utifrån var de är födda har så stora krav på korrekt bemötande i retur. Och att de skriker så högt på sårande tillmälen, buh, buh, Henrik var elak, usch, fy, hur kan han, hur kan han? Ja, hur kan jag? Kanske för att jag säger allt det här mot personer som själva gått över en gräns, som har en grundsyn på samhället, på andra människor, som jag föraktar.

Och, egentligen, vad kan vara mer sårande än att förvägra människor att vara på vissa platser?

Egentligen borde man stanna här. Inte nämna det mer. För det finns en hel del människor som läser det man skriver som fan läser bibeln. Men att stoppa här vore för enkelt. Så jag fortsätter.

Även om jag förstår att det är hart när omöjligt att prata om de här sakerna. För hela tiden åberopas en förvriden logik. Där jag anklagas för att vara emot oliktänkande. Vilket givetvis är det sista jag är. Och där Lundgren och Johansson och deras gelikar framstår som offer. Vilket givetvis är det sista de är. Vi ska inte glömma var allt startade – att Johansson är emot ett kosmopolitiskt samhälle, att han ser islam som en fara. DET reagerar jag mot och menar att det är en människofientlig syn. Med andra ord. JAG är för ett mångfacetterat samhälle, där olika åsikter samsas, där olika nationaliteter lever tillsammans och där du, oavsett sexuell läggning, kön eller ursprung får vara den du vill vara. Och att vi ser individen och inte klumpar ihop människor bara för att de är födda på en viss plats. Men i skenet av de där förvridna logiken ska allt vara tillåtet, du ska uppenbarligen få hata, begränsa, nedvärdera andra människor på grund av deras ursprung och alla vi som bemöter den synen blir, i den förvridna logikens namn, de som är emot oliktänkande.

Tjena.

Och angående allt det andra. Låt mig förklara allt en gång till.

För mig finns inga andra alternativ än det kosmopolitiska. För var ska de som vill angränsa dra gränsen? Och så hamnar vi i den här löjliga och omöjliga diskussionen om vad som är svenskt, en diskussion som de själva inte ens klarar av att reda ut, det blir ett luddigt mumlande och det som de idag anser vara svenskt har en gång kommit hit, har en gång anammats och det betyder paradoxalt nog att i framtiden kan utländska impulser ge upphov till svenskhet och så är det allt det här med samhörighet, jag känner inte större samhörighet med någon bara för att vi har samma landsgränser och, vilket är viktigare, jag kan känna djup samhörighet med någon som är uppväxt i Libanon, Irak, Kina eller Brasilien, de finns allmänmänskliga egenskaper som går att hitta hos människor överallt i världen. Hasse i Viken mejlade och undrade, angående vissa personers längtan efter en svensk samhörighet: ”Har själv tänkt på det där, om hur sådana människor kan känna sådan själsfrändskap med en direktör i Stockholm, en gruvarbetare i Svappavara eller en uteliggare i Malmö bara för att de är svenskar, när det säkert vimlar av tvillingsjälar till exempelvis Anders J i hela världen.”

Och när vissa påstår att det kosmopolitiska leder till struligheter och problem måste man ha i åtanke att det alltid är strul och problem där människor är tillsammans och det handlar inte om nationalitet eller det kosmopolitiska, det handlar om att människor gnabbas sinsemellan, det skedde i den lilla byn på 1600-talet, på dansbanan på 1800-talet och det sker även i familjen, som måste vara den yttersta formen av det konformiska och av den där åtråvärda gemenskapen, även i familjer bråkar man, slåss man, begår man brott och också i familjer dödar man varandra, hur ska man då kunna tro att det ska vara problemfritt i samhället i stort, i så fall får vi umgås en och en och det är inget alternativ och istället får man vända på saken och inse att det handlar om att lära sig att leva tillsammans, ihop och att se olikheter som styrkor, precis som vi gör i Kalmar FF, där vi inser att vi är olika, men har en grundrespekt för varandra och när vissa pekar på kriminalitet och våld handlar det alltid om var i samhället du befinner dig. Upplever du utanförskap, alienation, frustration är grogrunden för brott så mycket större och det gäller alla människor, oavsett var du kommer ifrån. Det gäller personer i Malmö, Påryd, Kalmar, Egypten eller USA.

Sedan vore det intressant om SD och deras likasinnade kunde ha konsekvens i sina generaliseringar. Och därmed utgå från att om en person i Hudiksvall begår ett brott betyder det att alla som bor i Hudiksvall är kriminella.

Och här kommer en annan aspekt in – så som du blir bemött uppträder du ofta. Det går att jämföra med ett fotbollslag. Har du ett ledarskap som begränsar, där de styrande ser dig som oansvarig och oförmögen att hantera ansvar agerar du därefter, men är det tvärtom, ledarna visar att de tror på dig, ledarna ger dig ansvar, ja, då växer du, utvecklas och vill deltaga och påverka och allt det här går att applicera på samhället och det är därför som det är så viktigt vad som diskuteras i samhället, vad som står i centrum för det påverkar hur människor tänker och om det bara pratas om sysselsättning, bidragsfusk får vi ett samhälle därefter, ett hårt samhälle där medmänsklighet ses som något fult och där misstänksamhet mot andra frodas och jag tänker på Danmark, där den borgerliga politiken har lett till strängare lagar, hårdare krav, snävare riktlinjer och i Erik Nivas bok ”Den nya världsfotbollen” intervjuar han Mikael Rothstein, religionshistoriker och professor vid institutet för tvärkulturella och regionala studier vid Köpenhamns universitet som säger att det borgerliga projektet har som syfte att ”frisinnet ska bort. Nyckelorden är i stället det sunda och framför allt det normala. I grunden finns en renhetstanke, som inte lämnar plats för den som avviker eller invänder” och i det här resonemanget kan man koppla på kravet som ofta hörs i anslutning till invandring, att de måste bli som vi, men varför måste någon bli som ”vi”, och vad betyder det, vilka är vi, jag vill inte bli som ni, jag vill vara som jag själv vill och det måste andra människor också få vara, även de som invandrar hit och det måste få finnas utrymme åt det som inte passar in i majoritetsmallen (främlingsfientlighet kvalificerar dock inte in här...) och där har alla ett ansvar, var och en av oss, att bryta mot det här, den här misstänksamheten gentemot varandra och istället tro gott, det som är botten i dig är också botten i andra och med lite mer otur kunde uteliggaren ha varit du, men just nu har vi inga visionära politiska ledare, inga som kan föra upp rätt saker till diskussion och man kan också fundera på vilken del vi själva har i främlingsfientligheten, vad våra granskande och nedvärderande blickar gör med människor som precis kommit hit, vad det får dem att känna och må.

Jag skriver det här en kall december dag, Tobinho sitter och bredvid och skriver på sin dator, smådöttrarna springer omkring i huset och leker och vi sörplar kaffe. Klockan är snart 15 och solen håller på att sjunka ner bakom horisonten. Ljusare tider? Vi kan ju hoppas, vi kan ju hoppas.



Kommentarer

  • rent trams!

    Det är svårt att se vad henrik egentligen vill åstadkomma. han är sosse, som tillåts skriva i en borgerlig tidning, Endast den omständigheten ger upphov till undran. Är det fråga om någon "pressfrihetiskt" anslag, jo kanske eller är det så att Barometerna låter honom hållas för att få nya borgerliga sympatisörer. Svårt att veta, men skiten skätter nog mer på Barometern. Det henke har att anföra i sak är illa genontänkt och framfört på en urusel svenska. Faktom är att man kan få intrycket av någon nyanländ invandrare. Knappast till fördel för henke, men politiken har ju sina egna irrgångar. Henke må vara bra som fotbollsspelare men som bloggare är det bara rena katastrofen! Kanske är det det som är meningen, och i så fall är henke en nyttig idiot enligt Lenin. Men en viss böjning så kanske det blir ett fint och värdight offer i "kampen", men vi alla andra betackar oss!
    Så Henke, sköt du din fotboll, som du gör, och låt andra sköta bloggandet!


  • Waiting on the world to change

    Took me a while to translate... but now that I'm done... I'll give you 4/5 based on grammar and your political views!


  • På tal om språk...

    Du kan ju börja med att skärskåda ditt eget språk, Ture.


  • Gott Nytt..

    Gott Nytt Henke !!


  • Trams???

    Varför diskussion sosse vs borgerlig som tas upp? Då det handlar om en djupare diskussion som bloggen syftar till. En djup, intressant och relevant diskussion som i botten (enl mig) handlar om de mänskliga rättigheterna. Något alla, jag menar ALLA ska ta till sig. Att ta på sig någon annans "glasögon" anser jag som en nödvändighet för att världen ska klara sig.


  • Vem är du att dömma?

    Ture, hur banalt är det inte att säga att en blogg är dålig. En blogg är väl till för att uttrycka sina egna tankar och ideér?
    Jag håller inte med allt som Henrik skriver, men ingen tvingar mig att läsa bloggen, men någon kanske tvingar dig, Stasi?


  • Genomtänkt

    Intressant som oftast. De här SD:arna och andra individer som har svårt för det kosmopolitiska är tyvärr rädda. De handlar om rädsla att inte veta vad som pågår, att inte kontrollera, därför är det enkelt att attackera en annan målgrupp och hitta syndbockar. Det de borde göra istället är att reflektera, rannsaka och börja gilla läget samt framförallt starta kommunicera med dessa individer. Det skulle leda till att rädsla istället skulle övergå till samarbete och respekt.
    Ha det gött, Rydström och keep on.
    Masse


  • Blogg

    Är det någon som förstår vad Ture F vill få fram?


  • Tjaffset fortsätter

    Det känns som om det här tjaffset aldrig kommer att ta slut. Det börjar bli sjukligt, alltsammans, nästan maniskt. Du övertygar inga andra än bara dina närmaste anhängare på det här viset.


  • Han e nog nöjd?

    Hur orkar man??? Hur orkar ni diskutera???
    SD killen ville ha en sak...uppmärksamhet!

    ....och det fick.



  • Att skära tjocka bitar av andras korv

    Det råder ju inget tvivel om Henkes otroliga godhet och visdom. Men det kunde vara intressant för oss andra vanliga människor att få en motivering till varför massinvandring av islam är så himla bra för Sverige? Mångkulturen har ju inte funkat någon stans vad jag vet. Forna Jugoslavien är ju ett bländande ex Israel och Palestina ett annat. Vem som helst kan ju påstå saker som att SD är raister och nazister och bla bla men för att framstå som sanningsenlig och övertygande behövs också en motivering som läsaren kan känna igen sig i och också köpa.


  • Så bra.

    Henrik Rydström for president.


  • Helt rätt

    Henrik, du har så rätt!!!


  • ..

    Det blir väl såhär när fotbollskarriärslutet närmar sig antar jag..


  • Går det?

    Går det att kritisera invandringsPOLITIKEN utan att hata någon? det tror jag att det gör, att den är misslyckad är väl snart alla överens om, undrar om bloggaren argument skulle gå hem i Finland och Norge. Förstår att det inte lönar sig att skicka en inkallelseorder till elitidrottsmannen i händelse av ett anfall från Ryssland,det finns ju inget att försvara,för Sverige finns inte.


  • Ge dig!

    Nu får du sluta spy galla över oss som sympatiserar med SD.

    Vill du ha ett enkelt villebråd ska du inte försöka med mig - men du får mer än gärna försöka. Och då menar jag VERBALT.


  • Jante

    Ture, Anders, Ennos ni är verkigen jante-lagens vapendragare. Ni lever som ni lär - Du ska inte tro att du är nått!


  • Det kommer blåsa nya friska och goda vindar

    Den tiden är förbi när sådana som Henke kan slänga ur sig pk-fraser utan belägg och "die dumme Schwede" köper allt rakt upp och ner. -Jamen det stod ju i tidningen? Nä det är endast ssu-kidsen som jublar maniskt resten ser igenom Henkes populistiska pk-fasad. Jag tror inte det blir någon vidare lyckad karriär för Henke efter 2010. Då blir det dom goda som segrar.


  • Har du blivit frälst?

    Du skriver massa bra! Du låter så gemytlig att man kan ta dig för en nyfrälst tonåring.

    Fakta och statistik pekar åt ett annat håll vad du än säger Henke. Invandring skapar konflikter och ett mångkulturellt samhälle mer bråk. Särskilt då människor som tror på Allah eftersom deras kultur/tro är så olik mot den normale svensken.

    Men du har rätt henke i en drömvärld så skulle ditt resonemang funka. Tyvärr lever vi inte i den. Och ta en tänkare ihop med vilken religion sker 90% av världens konlikter?

    Tyvärr så kommer nog denna kommentaren dock filteras bort som för Opolitsk åsikt av barometerns webbansvarige :)

    Men såhär tycker jag.


  • Utvandring?

    En undran bara: Alla svenskar som flyttar utomlands, är dessa landsförädare då? Eller ses dessa som ett sätt att "försvenska och sätta svenska normer ute i världen"
    Gott nytt år på er alla


  • Helt fel

    Henrik, du har så fel!!!


  • Tack.

    Fanns tvivel innan så är de som bortblåsta.

    Det kan pratas ytterligheter i evigheter, begriper inte hur man skulle kunna förklara det än bättre själv. Nånsin. Alla dessa personhopp fram och tillbaka; det är så beklagligt. Så ointressant. Det är åsikterna som väger, som räknas, och vart Henrik står är glasklart.

    Och där han står i detta ärende, står jag tätt, tätt intill.
    Alldeles bakom.
    Och många med oss.
    Tätt, tätt intill.


  • Vi och dom

    Bra Henke. Dina åsikter behöver bli framförda.
    Varför ser vi inte människor utan att ge dem en etikett. Varför ser vi människor från Kalmar,Nybro, Danmark och Irak. Det har ingen betydele varifrån vi kommer utan det är människans personlighet som har betydelse.
    När vår värld nu är så globaliserad räknar vi från vilka länder de kommer. Längre tillbaka från vilket svenskt samhälle eller från vilken by människor härstammade.
    Rekommenderara varmt Etnisk Maktordning av Elmeroth till alla som funderar på detta med vi och dom. Vi kan vara vi i familjen, i Kalmar eller i Europa. Alla de som inte räknas in i ?"vi" är dom. Men tänk.....de som vi räknar för dom räknar sig som vi och oss för dom.


  • NYBROIT

    Nybroit: Du tror inte att konflikter i samhället uppstår av ekonomisk ojämlikhet snarare än vilket land någon kommer ifrån? Brott har inget med kultur eller geografiskt ursprung att göra med, utan snarare har det att göra med den ekonomiska situationen. Statistik visar ju ofta på att arbetslöshet t.ex. leder till ökat narkotika- och alkoholbruk som i sin tur leder till ökad kriminalitet och våld. Har vi en jämlik ekonomi där klassklyftorna inte är så stora så tror jag nog att våldet på gatorna minskar avsevärt, oavsett om det är Peter eller Mohammed som går på dom.

    Kör på Henke. Du är Kung.


  • eftertanke

    en stilla stund av eftertanke!


  • ekonomisk ojämlikhet

    Så gruppvåldtäkter, könsstympning, hedersmord, stening av våldtagna kvinnor, tvångsgifte, kvinnans mindre värde, terrorism, att skära halsen av personer med fel religion, kast med lite dotter från balkong mm beror på ekonomisk ojämlikhet? Det hade jag aldrig trott.


  • Magne

    Ja, självfallet. När det här landet var en ekonomisk misär och vi krigade oss fram över Europa gjorde vi just de där grejerna. Fast i kristendomens namn. Med välståndet kom civilisationen.

    För övrigt bör man sparka ut alla män, svenska som utländska. Män är extremt överrepresenterade i brottsstatistiken, och vi borde försöka minska andelen män i befolkningen. De som förespråkar mindre invandring borde sikta på denna effektivare lösning om de nu tvunget ska slå på kollektiv och inte individer.

    Henke Rydström: Vi är många som står på din sida för den enskilda människans rätt att bedömas för sina egna egenskaper och inte sin födelseort!


  • You go Henke!

    Äh, klart som fan du ska raljera och förlöjliga massa förvirrade SD:are och dess gelikar. Sen ska vi naturligtvis kämpa ner dom med kunskap och argument också.
    Men du har fel på en punkt, jag bor i Hudiksvall och vi är lite småkriminella här allihopa ;-)


  • Sådan Master sådan bonde

    P: Jag har inget att tillägga. Varje sund person ser ju att du inte kan argumentera seriöst.


  • STÅ UPP

    Gladde mig otroligt mycket när jag läste Er mail
    konv. Hur länge ska det behöva ta för människor att fatta!!!! Vi är människor allihopa, alla med samma grundmål i livet, skapa familj osv.
    Bara för att man kanske har ett annat utseende betyder det inte att man är mindre intelligent, det finns många naturliga skäl till varför människor från andra delar av världen har sökt sig hit!! Den där Robert!! Jag menar ALLA svenskar är väl inte som Anders Eklund.
    Kungen på mittfälltet i allsvenskan?? Yes Rydström, Stå på dig


  • SUCK!

    Ordbajseri på hög nivå! Rydström drömmero m att få sitta o kommunalpåolitiken med andra sossepampar vilken pinsam kille! Han vet inget om hur det ser ut utanför sin tomtgräns skulle jag tro.


Låtar 2011

Onsdag 04 jan 2012, 12:18

Vi är inne i 2012. Men här kommer en lista på några av mina favoritlåtar 2011.

Lyssna här.


Har du lön?

Måndag 02 jan 2012, 13:54

Förseningar och vi knöt näven i byxfickan, kunde vi inte fått veta det här kvällen innan? Så hade vi inte behövt kliva upp 04.30 och istället kunde vi kommit hem utvilade.

För Ving visste redan kvällen innan att vi inte skulle kunna lyfta från Gran Canaria klockan 08.20. Som det var tänkt. Det visste de eftersom de hade meddelat resenärerna som skulle flyga ner till Kanarieöarna på nyårsafton att de inte behövde ge sig ut till flygplatsen i Kalmar på utsatt tid. Det var något strul med flygplanet (sedan fick vi veta att det berodde på att flygplanet blivit kvar i Molde på grund av oväder och att man därför fick använda ett annat plan, men det kunde inte vara på Gran Canaria förrän vid 11-tiden på nyårsafton).

Men det här fick vi alltså inte veta förrän vi klev av bussen vid flygplatsen.

Ving-tjejen tog micken och sa, som om det vore det självklaraste sak i världen: "Och ni som ska till Kalmar, er flight är försenad. Försenad åtminstone fyra timmar."

Fyra timmar!? Fyra fucking jävla timmar!?

Och så började kaoset och vi fick veta väldigt lite och tvingades gissa på väldigt mycket, men det slutade med att vi fick halvsitta och halvligga i stolar på ett fik på flygplatsen och planet som skulle ha lyft 08.20 lyfte först vid 12-tiden.

Olle, Svantes son, lirade Fifa 12 på Ipaden och spelade med Kalmar FF och jag blev tydligen utvisad, "du kapade en kille och så tjafsade du med domaren" sa Olle och sedan satt vi och småsnackade på flygplatsen, fördrev tiden, drack kaffe och Ronny - med erfarenhet från mängder av timmar på diverse flygplatser runt om i världen - var den som tog det softast, han visste att det inte hjälpte att bli arg, flyget skulle inte starta snabbare för det och vi pratade kontrakt och löner och Olle utbrast "har du lön?" och tittade på mig och Svante högg blixtsnabbt: "Ja, visst är det märkligt att han har det" och jag fyllde i: "Fast man kan knappt kalla det lön, det är snarare en liten, liten ersättning."

Men hem kom vi. Till slut.

Och det blev nyårsafton och de där galna timmarna när fulla människor ska handskas med sprängämnen och det är en galen kombination och jag stannade inne, aldrig att jag skulle utsätta mig för risken att få en raket i ögat.

Dagen efter bjöd vi Tobinhos på middag och Sabine var stolt som en tupp, Tobinho hade ju blivit utsedd till länets bästa idrottare av Östra Småland och kom fyra på Barometerns lista och plötsligt var de där journalisterna som för något år sedan var inkompetenta och odugliga riktigt kloka och på ett sätt är det hela märkligt.

2009 var Tobinho minst lika bra, men blev ofta sågad av till exempel Barometern.

Jag bloggade en hel del om det och tyckte bedömningarna var inkompetenta, såg de inte Tobinhos kvaliteter.

Det gör de nu.

Till slut.

När vi hade käkat blev det lite småsnack och godis för de vuxna och barnen stod med ledsna hundögon och tyckte att livet var sååå orättvist. Varför får ni efterrätt, men inte vi, suckade de tungt.

Vi schasade i väg dem, men efter en stund kom de tillbaka. Med en lapp.

Det är fubbigt. Vi vill också ha! MVH/ era ledsna barn


Tack för mig - och Gott nytt år!

Lördag 31 dec 2011, 19:56

Nästan dagligen i drygt fem år har jag bloggat. I april 2007 började jag i blygsam skala på barometern.se. Året efter hamnade bloggen också hos expressen.se.

Det som från början bara skulle vara korta inlägg om Kalmar FF utvecklades till något större, djupare och jag märkte snart att det dagliga skrivandet skärpte mina tankar, mina reflektioner och det har varit välgörande att få skriva av sig, ta ställning eller bara skriva rakt upp och ner om en vanlig dag i Kalmar FF.

Horace Engdahl skriver i Cigaretten efteråt angående bloggar:

Påminner inte bloggandet allra mest om den där sortens samtal som tonårsflickor dagligen har i telefon - tonårspojkar kanske också, men mera typiskt flickor - där de med skoningslös detaljrikedom rabblar upp för varandra vad de varit med om under de senaste timmarna, utan att egentligen lyssna på varandra? (…) Hos essäisten handlar det om att få syn på sig själv. Hos bloggaren handlar det om att inte få syn på sig själv.

Horace Engdahl har kanske rätt. I vissa fall och angående en del bloggar.

Jag inbillar mig emellertid att jag på något sätt blivit en bättre människa av bloggen och jag vet att jag definitivt blivit en bättre skribent av det.

Tack för att jag fått göra det under så lång tid och tack för att ni varit så många som följt mig.

Människors engagemang i min blogg har varit överraskande och nästan överväldigande. Jag har ju medverkat i Barometern - i en eller annan form - sedan 1994 och var alltså inte ovan vid att folk hade synpunkter på det jag gjorde, men åsikterna och reaktionerna på det jag skrev och publicerade i bloggen slog allt annat.

Och ofta har det varit positiv uppmärksamhet. Människor som hört av sig och förklarat att de tyckt om det jag skrivit. Som tröstat när det varit tungt, som knuffat mig framåt när jag velat sätta mig ner och som visat empati och förståelse i utsatta situationer.

Varje gång har jag blivit såå glad. För jag vet själv hur dålig man är på att tala om för dem som borde få höra att de är bra. Man tänker det, men man formulerar aldrig tankarna till ord.

Så tack till alla ni som gjort er besväret att formulera era tankar till ord och delgett mig dem.

Givetvis har hatet, avundsjukan och skadeglädjen också sipprat fram. När vi 2007 förlorade med 5-0 två matcher i rad i Allsvenskan slogs kommentars-rekordet, många vädrade då luft och passade på att slunga sin avsky över mig och jag orkade till slut inte läsa de 100-tals kommentarerna.

Med det sagt vill jag bara påpeka att det inte var synd om mig då. Jag tycker, har åsikter, kritiserar och det är klart att människor stör sig och blir irriterade på mig och det ligger också i fotbollens natur att bli hånad vid motgångar, jag kan på något sätt - inom rimliga gränser - tycka att det också ska vara så. Hånen är ju en form av engagemang. Om än aningen missriktad.

Och alla ni som kommenterat vid Expressen-bloggen. Jag har läst. Men jag är så jäkla oteknisk (när det gäller datorer!) att jag inte riktigt begripit hur man gör för att svara och om någon nu mejlat mig på Expressen-mejlen så har jag inte kunnat läsa mejlen - för jag vet inte hur jag kommer in i min mejlbox…

Uteblivna svar har alltså inte berott på nonchalans eller ointresse.

Jag ville bara säga det.

Kanske gör jag något av alla inlägg som ligger och skvalpar. Kanske gör jag en Ekwall och samlar dem i en slags bok. Kanske gör jag det om inte annat för min egen skull.

Som ett dokument över en tid då Kalmar FF gick från att vara ett av Sveriges tråkigaste fotbollslag och en fara för svensk fotboll till att vinna Svenska cupen, vinna Allsvenskan och till att ha en av Sveriges finaste arenor.

Från och med den 1 januari 2012 kommer bloggen inte existera på expressen.se. Den kommer finnas ytterligare några dagar på barometern.se, men sedan upphöra även där.

Expressen anser sig inte ha plats för mig - "men vi är väldigt nöjda med ditt jobb!" - och Barometern vill styra om min arbetsinsats till att oftare än i dag medverka i papperstidningen.

Vad som händer med bloggen får vi se.

Kanske återuppstår den. Någonstans.

Till dess - tack för mig.

Och gott nytt år!


Ronny Nilssons vinnarinstinkt

Lördag 31 dec 2011, 00:26

Avslutningsmiddag på semestern och Ronny var både nöjd och missnöjd. Han hade kvällen innan sett hur det varit prisutdelning på scenen. Det tävlas en hel del varje dag och det är luftgevärsskytte och pingisturneringar och på kvällen är det alltså prisutdelning. Ronny såg detta och tänkte att han ville upp på scenen och ta emot pris.

Han såg sin chans i pingisturneringen.

Och lottningen var på hans sida.

I semifinalen fick han nämligen möta Olle, 7 år.

Sitt barnbarn.

Olle höll jämna steg med morfar Ronny fram till 9-9. Sedan gick morfar ifrån och vann med 11-9.

Olle frågade pappa Svante efter matchen om vuxna verkligen ska göra sitt bästa mot barn och Svante visste inte riktigt vad han skulle svara sin son.

"Äh, jag såg ju att du stod och kollade så att jag skötte mig, Svante, men jag ville så gärna vinna den där pingisturneringen" förklarade Ronny sin seger mot sitt barnbarn.

Jag tyckte att han gjorde rätt, det är lika bra att lära barnen livets hårda skola direkt.

I finalen ledde Ronny sedan mot en defensivt skicklig grek - "han stod ju vid det där pingisbordet hela dagarna!", sa Ronny - med 9-4, men tappade sju raka poäng och förlorade med 11-9. Anledningen till tappet var tydligen skilda uppfattningar om en poäng. Ronny menade att han ledde med 10-4, greken menade att det stod 9-4 och fick rätt och det fick Ronny att tappa humöret och nästan lämna bordet.

Men Ronny kunde sedan tämligen snabbt glömma finalförlusten. För när det vankades bingo drog han in tre raka segrar och vann tre flaskor champagne. Men behöll bara den ena, det räckte liksom.

Så nu satt han vid middagsbordet och var både nöjd och missnöjd.

Vi andra var i princip enbart nöjda. Nöjda med semesterveckan vid Amadores-stranden på Gran Canaria.

Fantastisk mat på ett härligt hotell. Och till det briljant väder!

Vid den här tiden på året kan vädret på Kanarieöarna vara en smula lynnigt. Växlande molnighet, blåsigt - men vi har haft sol, sol och ännu mer sol och om det dykt upp moln har de hållit sig ifrån solen och liksom glidit i väg åt sidan.

Lagringen av sol kan behövas.

Nu återvänder vi till Sverige.

Och där dröjer det tre, fyra månader innan vi ser solen i igen.

I bästa fall.


När Luther får sitt

Fredag 30 dec 2011, 00:40

Jag ställde klockan. Jag gör annars inte det på semestern. Men jag ställde klockan och klev upp strax efter 08.00 och solen hade då inte nått in i Amadores-dalen och det var morgonkyligt och jag började jogga och jag kände mig onekligen som mina 35 år - minst! - och sprang mot Puerto Rico, men inte hela vägen och solen mötte mig och det såg ut att bli en dag av sol och värme och jag sprang i treminuters-intervaller, men inte snabbt, mest för att få lite distans i benen, men inte heller så lång distans och jag återvände till hotellets gym, men möttes av en låst dörr, gymmet öppnade först klockan 10.00 - fan, man ska verkligen inte gå upp tidigare än nödvändig, det kommer sällan något bra ut av dett - och jag fick improvisera.

Som tur var fanns det en litet utegym och jag tog vad som fanns till hands och snickrade ihop ett 300-pass bestående av 50 chins, 50 sumoknäböj med vikt, 50 armhävningar, 50 floorwhipers, 50 upphopp på en bänk, 25 amerikanska svingar med hantel (hanteln svingas med böjda knän från marken upp över huvudet) och så 25 plate press squats med vikt.

Och så lite blandad kompott för ben och bröst som avslutning innan det blev några minuter i plankan.

Efter det smakade frukostbuffén om möjligt än godare än vanligt.

Och resten av dagen - som tillbringades mestadels liggandes på en solstol på Amadores-stranden - hade ett skönt skimmer över sig.

När Luther får sitt mår själen oftast gott.


På glid till AIK

Torsdag 29 dec 2011, 00:31

En fantastisk frukostbuffé och Isabel var i himmelen. Jag refererade dock hela tiden till hotellen vi brukar bo på med Kalmar FF när vi är på läger i Spanien och förklarade att det här var ungefär som då, ingenting att imponeras över, men i smyg imponerades också jag.

Svante kom studsande på lätta steg, han var redan på väg till poolen och han och Mia hade sprungit en runda klockan 07.00 på morgonen och jag blev trött av bara tanken.

Sedan blev det en dag på stranden.

Under en gassande sol, under en blå himmel och det var topplessolande tjejer och topplessolande äldre kvinnor med skiftande uppnosighet och det var bokläsning, slumrande och strandtennis och förloraren fick simma ut 50 meter som straff, men det var egentligen inget straff för det var skönt i vattnet och också jag badade, badade på riktigt, inte bara snabbdoppade mig, utan simmade, njöt och sedan flöt tillvaron in i ett slags behagligt dis, där någon snarkade på en solstol en bit bort, några skrattade, en annan rökte och själv gled man bara med, lät sig föras framåt, ombäddad av varats bomull och framåt 16-tiden gick vi tillbaka till hotellet.

Väl där kunde man skåda klubbchef Samuelsson likt en säl i poolens bassäng och jag nämnde för honom att Niklas Strömstedt undrade på twitter hur vår förhandling fortlöpte (fast i själva verket skrev Strömstedt att jag skulle glidtackla Samuelsson för att få vad jag ville och det var snarare ett svar på något jag twittrat, men det lät mer…angeläget om jag la fram det som om Strömstedt undrade, jag inbillade att det försatte mig själv i ett bra förhandlingsläge gentemot Svante) och Svante replikerade att bytesdealen snart var klar, Tjernström gick till KFF, jag till AIK - "och så en påse twist, sedan är affären klar" sa Svante. På twiter var dock Strömstedt inte riktigt nöjd, han ville ha någon broder Elm med i paketet (jag visste inte riktigt hur jag skulle tolka det, det räckte alltså inte med undertecknad för att kompensera Tjernström?) och jag skrev att jag nog kunde få med Viktor och allt twittrande fram och tillbaka fick diverse AIK-fans att tro att det låg sanning i ryktena och Martin Melin utbrast att "Rydström snart klar för AIK?" och jag kommenterade att endast detaljer återstod.

Det återstår att se om det går att lösa.

Först och främst måste jag kolla med Viktor...


En glad klubbchef.

Så här kan man också ha det

Onsdag 28 dec 2011, 11:27

Kaffe vid poolen.

Stek på stranden.


Alltid träna i långbyxor

Onsdag 28 dec 2011, 11:16

Morgon och blå himmel och sol och det påminde en hel del om träningslägren i Spanien. Med dignande frukostbuffé, men med den skillnaden att det nu inte handlade om att förbereda sig för träning eller match, utan istället handlade om slöande vid poolen,

Svante var dock aktiv och for runt - i poolen, vid pingisbordet, ner till stranden och det var hela tiden sonen Olle som sysselsatte honom,

Själv läste jag klart Andres Lokkos 1989-1998 och log när Isabel och Ronny och Mia körde pensionärsvattengympa och sedan blev det en sväng till stranden och solen, värmen och ljuset gjorde gott åt sinnet och innan det var middag gick vi till gymmet och det var bara vi där och Isabel skrattade när jag började svettas ymnigt - på smalbenen. Det i det närmaste rann!

Och jag insåg varför - för jag gjorde misstaget att gymma i shorts. Jag tränar annars ALDRIG i shorts. Inte ens om det är 35 grader varmt. Men nu hade jag inga långbyxor med mig.

Ett stoooort misstag.

Note to myself.

Packa alltid med långbyxor. ALLTID!


Nästan hela KFF var på plats. Nästan.

Onsdag 28 dec 2011, 11:15

Efter en flygresa och sedan en skakig bussfärd kom vi fram till vårt hotell och det var höööög standard. Inte riktigt samma råtthål som Niklas Kaldner, Bäsan och Speedy och undertecknad bodde på när vi var en vecka i Playa Ingles efter segern i Söderettan 1998.

Det är andra tider nu.

Vi gled ner till kvällsbuffén och när vi satt där började vi prata Kalmar FF och det kändes stort att få sitta där med Ronny Nilsson och är det någon som betytt mycket för Kalmar FF de senaste 20 åren så är det just Ronny och nu sa han att vi kunde ju faktiskt styra upp Kalmar FF:s framtid här och nu.

Han själv representerade ju styrelsen, "sedan har vi klubbchefen i form av Svante och också lagkaptenen i form av dig" sa han.

Precis.

Vilka fler behövdes?

Inga.


Tog rygg på klubbchefen

Måndag 26 dec 2011, 19:35

Så vi flydde tandläkarvädret i Kalmar och flög till Gran Canaria och Puerto Rico och det var som att återse barndomen.

När jag var yngre åkte jag med min syster och mina föräldrar ofta till just Gran Canaria och just Puerto Rico och att nu komma tillbaka efter drygt 20 år (20 år!?) var å ena sidan exakt som förväntat - Gran Canaria är Gran Canaria, liksom - och å andra sidan som att inse att tiden gått - för hotellbebyggelsen har klättrat allt längre söder ut.

På flygplatsen stötte vi ihop med Kalmar FF:s tidigare ordförande och kanske den största anledningen till att GFA blev en verklighet, Ronny Nilsson. Ronny Nilsson hade sällskap av fru och barn och barnbarn och svärsöner och eftersom Svante Samuelsson är Ronny Nilssons svärson betydde det att också klubbchef Samuelsson skulle till Gran Canaria och vi frågade vilket hotell klanen Nilsson skulle till och det visade sig vara samma hotell som vi.

Svante svalde djupt.

Jag också.

Och hoppades att det inte skulle synas på mig att jag hade planerat allt.

Att jag hade tagit reda på klubbchefens semesterplaner, att jag hade kollat vart han skulle bo och sedan bokade detsamma åt oss - jag såg till och med till att vi hamnade på raden bakom Svante i flygplanet.

Allt för att maximera möjligheterna till en kontraktsförlängning.

För jag tänkte som så - en vecka på samma ställe borde innebära ökade möjligheter att komma fram till en överenskommelse.

På en vecka borde jag hinna få över Ronny på min sida gentemot Svante.

"Nähä, är det sant, vilket sammanträffande!" sa jag och spelade oskyldig och tydligen gjorde jag det så övertygande att Svante inte förstod min plan.

Spelet kunde börja.


Tankarna utåt för en stund, även på julafton

Lördag 24 dec 2011, 13:13

Det är julafton och det regnar och är tandläkarväder och jag vet, jag vet, jag vet, det är en dag då vi tänker inåt och inte utåt, en dag då vi helst av allt vill vara med de som räknas och det ska vi också vara. Om vi kan.

Men sedan, när vi ätit och gett varandra gåvor och skrattat och är varma i hjärtat skulle det vara vackert och på något sätt väldigt fint om vi tänkte på de fängslade journalisterna i Etiopien, Martin Schibbye och Johan Persson.

Som alltså dömts för terrorbrott.

Och vi kan också tänka på vad den svenska regeringen gör, hur dess tysta diplomati fungerar och vad vår utrikesminister Carl Bildt och hans egna personliga förfarande och moraliska ställningstagande i och med Lundin Oil har betytt och betyder i hela situationen.

Det är julafton och det regnar och det är tandläkarväder.

Och till slut hittade jag en av årets vackraste sånger.

Nog låter det lite som Damien Rice?

God jul!


Min första krönika i Expressen 2008

Fredag 23 dec 2011, 11:42

2008 började jag kontinuerligt skriva krönikor i Expressen. Den första publicerades strax innan starten av Allsvenskan 2008.

Och handlar om känslan inför en ny säsong.

Det är en ny säsong, nya förhoppningar och drömmar och vi drömmer, i lagom stora doser, om man nu kan styra drömmar, om man nu kan portionera ut dem som man vill, vi när en längtan efter något bra, något positivt, något speciellt, något som vi kan bära nära våra hjärtan, som värmer, som lyser upp, men vi vet så lite. Vi må ha gjort det här tidigare – tränat hårt under vintern, spelat träningsmatcher och suktat efter en Allsvensk premiär – men det som sker i oss nu, som vi känner, har så lite att göra med hur resultatet blir. Jag har haft fantastiska vintersäsonger för att sedan åka ur Söderettan. Jag har rakt igenom gjort tunga, medeltidiga träningspass ända in i april för att sedan sluta trea i Allsvenskan. Det finns ingen logik i det och när vi i februari får frågan ”hur det känns” har vi inga svar. Vi får se.

Men det är en säsong med vibrerande förväntningar och vi ska plöja genom Sverige med bussen i jakt på poäng. För det är i bussen vi på många sätt lever vårt fotbollsliv och den tar oss genom Sverige och det är en odyssé genom landskapet, ibland känns det som om vi aldrig ska komma hem, det är mil efter mil på landsväg, till en början, i april, genom ett Sverige som inte vaknat, men som alltmer vecklar ut sig, som blommar, som grönskar och det är skog, det är små samhällen med nedlagda affärer, pizzerior med identiska namn oavsett var de ligger, större samhällen med Konsum och Ica och med Systembolag och på bänkarna alkisarna med sina schäfrar, det är parabolantenner, Folkets Hus och fotbollsplaner och bussen dundrar fram, det är ljust, det blir mörkt och på sommaren aldrig riktigt mörkt och att sitta där, på sin hierarkiskt bestämda plats, handlar om kvalitetstid, det finns inget annat som stör, som kallar på uppmärksamhet och man kan läsa, lyssna på musik eller bara existera. Det är mackor och kaffe i pappmugg, hos ledarna också wienerbröd, det är skrynkliga kostymer och det är fortfarande ett dygn till match, men den kommande ansträngningen, det kommande slaget, påfrestningen finns där hela tiden, den visar sig inte i sin hela skepnad, monstret som kan ta över och fräta sönder ens inre, men vi vet, vi känner och vi tänker och på hemvägen, när bussen skär som en torped genom nattmörkret och ett sovande Sverige, finns det en kollektiv känsla, nästintill synbar, nästintill fysisk, den där känslan som gör att man vill vara i ett lag, tillsammans med andra och som styrs utifrån hur det gått i matchen, antingen besvikelse eller glädje, men på ditvägen, dagen innan, försöker vi bara ta det lugnt och varje bortamatch har sin speciella karaktär och bäst är nog ändå att närma sig Stockholm och plötsligt vara omgiven av vatten, glittrande vatten, av klippor, det stora anslaget och det är speciellt, vackert och för tio år sedan hade vi böjt oss för storstaden, men nu bjuder vi styvnackat motstånd, vi ska åtminstone inte ge bort något gratis, vi är stryktåliga och vill visa det och sedan glider bussen in utanför ännu ett Scandichotell och det är rumsutdelning, kolhydratintag och vila, vila, vila.

Och det är allt det här som är säsongen. Det som ryms i sprickorna, håligheterna, som inte alla ser, som väldigt få ser och vi andas och lever givetvis för matcherna, för hetsen där omkring, för att känna pressen, men samtidigt är det också vardagen, det triviala, kaffet i bussen som är så viktigt.

Livet är inte de största stunderna.

Livet är de enkla ögonblicken.


Många fina ord

Torsdag 22 dec 2011, 12:12

Angående framtiden - skönt dock att någon vill det motsatta - och förlänga med mig...

Dock - tack för de många uppskattade orden från er angående bloggen. Det pratas ofta om näthat. Men det motsatta finns också.

Jag är rörd.


Ett form av avsked

Onsdag 21 dec 2011, 22:47

Det var Mats Olsson som tog mig till Expressen. Vi träffades första gången 1999, han intervjuade mig inför den allsvenska säsongen, och vi åt på en restaurang i Kalmar och pratade om nobelpristagaren José Saramago.

Vi blev vänner.

Några år senare var vi med hos Nora Strandberg i Supersöndag, Canal Plus engelska fotbollsprogram, och Mats sa att jag borde börja skriva för Expressen.

Jag kände mig smickrad, men det där låg ju inte riktigt i mina händer, jag är en initiativlös människa och hoppas tyst för mig själv att det som jag vill få ska komma till mig genom en slags slump.

Det var Mats Olsson som tog mig till Expressen.

Jag skrev min första krönika 2008 och efter ett tag började jag också blogga på Expressen.se.

Men nu är det över.

Nu blir det inte fler krönikor eller blogginlägg hos Expressen.

Expressen har meddelat att jag inte ingår i deras framtidsplaner.

Bloggen upphör vid årsskiftet.

Och jag antar att det är så det blir. Jag kom in i deras värld på någon annans bekostnad och nu är det nya chefer som vill ta in sitt folk, sina skribenter och då blir det på bekostnad av mig.

Det är tämligen odramatiskt.

För mig har det varit förbannat kul att få skriva fotbollstexter i Expressen.

En ära.

Vad som händer med bloggen?

Tja, jag vet inte.

Jag har skrivit nästan dagligen sedan april 2007. Det har blivit en vana. Något nästan nödvändigt.

Den försvinner från expressen.se.

Och den kommer att försvinna från barometern.se.

Barometern anser att det är dags för något nytt för deras del.

Jag ska fortsätta skriva i Barometerns pappersdel, men alltså inte blogga.

Ska jag blogga någon annanstans?

Jag vet inte. Några aktörer har hört av sig. Vi får se.

Tiden på expressen.se och barometern.se är emellertid snart över.

Vi fortsätter framåt.


Stumma ben

Måndag 19 dec 2011, 23:32

Fotboll på Gasten, på konstgräset och det började inte bra, jag hittade inte mina insprungna fotbollsskor i omklädningsrummet, fan, hade något snott dem, det kunde inte vara sant, jag som slitit så för att få dem sköna och för att undvika blånaglar under iskalla och blöta träningspass och jag fick leta upp ett par nya, men de hade jag inte hunnit mjuka upp, de var stenhårda och det kändes i tårna, i fötterna och ingenting blev bättre när Thorbjörnsson stämplade mig på uppvärmningsspelet.

Men sedan kunde jag inte skylla på skorna.

Benen var blytunga.

Vi spelade tre mot tre och jag kom inte upp ur gropen. Jag blev kvar nere på botten och det hjälpte inte hur mycket jag slet och kämpade, det fanns ingen fart, ingen kraft och jag fick försöka tänka positivt, vända på skiten, ta hjälp av rutinen och det blev kanske en marginell förbättring i det större spelet, men Thorbjörnsson gav de andra ledningen med ett välplacerad skott, stolpe in, och sedan nickade Bertilsson in 2-0 och det var uppförsbacke igen och i slutet av spelet ledde de med 3-1, men Besnik dundrade in 2-3 och med träningens näst sista spark hittade Mattias mig snett inåt bakåt och med träningens sista spark kvitterade jag till 3-3.

Alltid något.

I dag listade DN böcker som de gillar och som de gärna ger bort i julklapp. Tillsammansheten listades!

Bor du inte i Kalmartrakten kan du beställa den genom Adlibris och andra nätbokhandlare och du kan beställa den genom Jans hemsida www.jannordstrom.com eller gå in hos den fysiska bokhandlare där du bor och beställa den av dom genom deras system - bokrondellen.

Bor du i Kalmar hittar du Tillsammansheten i stadens bokaffärer. Och är du rädd för att vistas i böckernas värld och är mer lagd åt majonäshållet kan du köpa boken hos Martin och Kallskänken.


50 låtar

Söndag 18 dec 2011, 22:58

Året närmar sig sitt slut. Och idag lyssnar vi på DN:s Axel Björklund. Här är hans lista över årets 50 bästa låtar.


En annan lista

Lördag 17 dec 2011, 17:14

Magnus Herbertsson, en gammal jobbarkompis från Barometern och mitten av 1990-talet, nu nyhetschef på Sportbladet, satte också ihop en Spotifylisat med låtar från 2011. Men eftersom Hebbe inte kunde döda sina älsklingar fick han ihop över 200 spår.

Jag bad honom sålla och då blev det den här eminenta listan.


En lämnade, någon annan dök upp

Lördag 17 dec 2011, 00:04

En dag med tvära kast och först var det ett besök på Gårdby skola och eleverna vibrerade ev förväntan, "du är mer efterlängtad än tomten" sa Kurt, en av lärarna och jag snackade en stund med nästan hela skolan - den bestod inte av så många elever - och tipsade bland annat om Damien Rice och Eyvind Johnson och hamnade i en diskussion med en tjej i fyran om Eric Saade och sedan var det träning på GFA och det var både ett avsked och ett välkomnande.

Alban från Kosovo värvades i fjol, men kom hit med skadebekymmer och när han var fri från det ena tillkom det andra och han hamnade i en jobbig situation - ville inget hellre än att bidra och visa att Kalmar FF hade gjort som värvade honom, men samtidigt kunde han inte göra sig själv rättvisa.

Det tärde på honom och jag gjorde trevande försök att snacka med honom, visa att jag förstod vad han kände och även om Alban aldrig spelade från start i Allsvenskan var han omtyckt i gänget och när han var med på träningarna var han en spelare som snackade och berömde och gav energi.

Idag var det Albans sista dag i Kalmar FF. Han hade bestämt sig för att bryta sitt kontrakt och åka tillbaka till Kosovo och försöka hitta en klubb där.

Så i dag sa vi farväl.

Vi omfamnade varandra på ett tafatt vis och Alban gick runt i omklädningsrummet och det kändes sorgligt.

När det var min tur att säga hej då sa Alban till mig att han hade tyckt om att spela ihop med mig, även om det inte blev så mycket, och att tiden i Kalmar FF hade lärt honom mycket.

Samtidigt som Alban lämnade satt en ny spelare i omklädningsrummet.

Nenad Djordjevic.

Sveriges Radio skriver om honom här.

Och han var duktig. Följsam, bolltrygg och i bastun efter träningen eskalerade snacket, vi skvallrade sinsemellan, hans meriter blev bara större och större och till slut visste man inte vad som var sant eller falskt.

Jag messade till Bojan och undrade om han hade koll på Nenad Djordjevic.

Det hade han. "Han är bra fortfarande, det är en bra värvning!".


40 låtar från 2011

Torsdag 15 dec 2011, 19:47

Min gode vän, Bois-Svante, har listat de 40 bästa låtarna från 2011.

De bästa låtarna enligt Bois-Svante.

Håll till godo.

Du hittar listan här.


Duster på tennisbanan

Torsdag 15 dec 2011, 19:42

Onsdagen var ledig och Paulus, Tobbe E och undertecknad stack till tennishallen. Bertilsson hängde med och klättrade upp i domarstolen.

Vi körde supertiebreak och som vanligt lirade vi två mot en. De som var två lirade två bollar var, den som var ensam returnerade hela tiden och om den ensamspelande killen vann supertiebreaket fick han en inteckning. Om duon vann supertiebreaket hände ingenting.

Är ni med, fattar ni hur vi lirade?

Nåväl.

Tobbe Eriksson, som för en månad sedan inte gjorde en själ glad på tennisbanan, hade höjt nivån i sitt spel och var nu en bollsäker liten sak som sprang på allt och som missade sällan och Paulus hade övertaget i boll efter boll mot Tobbe, men Tobbe pinnade ut på sina snabba ben och fick tillbaka bollen och till slut missade Paulus och han blev allt mer frustrerad.

Paulus spelar en yvig tennis, storslagen, på gränsen till imposant och vår finska mittback är lite som tennisens Kim Källström och precis som Källström blandar och ger Paulus och ibland är det svepande forehands, ibland enkla misstag framme vid nät.

Jag ryckte snabbt till mig tre inteckningar, medan de andra två stod på noll. Men Tobbe Eriksson var nära, hade matchbollar, men fick gummiarm och värst var det när han vann fem raka poäng mot Paulus och undertecknad, men sedan tappade åtta raka poäng och också möjligheten till en inteckning.

Lågmälde Tobbe svor dock inte ens, han bara skakade besviket på huvudet och körde vidare.

Och till slut fick han sin inteckning.

Paulus förblev inteckningslös.

Det fanns kanske en förklaring.

För när vi dagen efter lirade på nytt och Paulus bommade läge efter läge framme vid nät, i synnerhet höga bollar som skulle smashas in, visade det sig att han inte såg bollen. Åtminstone inte när den var högt upp i luften.

"Jag har svårt med tajmingen" sa han och det kändes betryggande att en av våra mittbackar sa något sådant.

Fast det berodde på att han inte använde sina linser, sa han. Och utan dem försvann den lilla tennisbollen mot taket och det var därför han bommade enkla smashar.

- Testa med linser nästa gång, sa jag.

Paulus nickade.


Etrits ögon glödde

Onsdag 14 dec 2011, 00:43

Jag missade måndagens träning och när jag gled in i omklädningsrummet på morgonen dagen efter tittade Etrit skarpt på mig, undrade om det var så en kapten uppträdde och lanserade sedan sig själv som ett kaptensalternativ. Paulus undrade då på vilka grunder han tyckte att han själv var en kapten. "Jag fajtas på planen" sa Etrit och Paulus kontrade då och frågade om Etrit tyckte att jag inte gjorde detsamma.

Det gjorde Etrit svarslös.

Sedan såg Nanne mig och sa: "Wow, ett nyförvärv!" och skrockade sedan belåtet åt sitt skämt.

Etrit såg emellertid sin chans och frågade Nanne om han kunde kandidera till posten som lagkapten och Nanne sa "självklart".

Ögonen glödde på Etrit.

"Det kan alla" förtydligade Nanne, "om 27 spelare är borta måste ju den 28:e vara kapten, så rent teoretiskt kan alla bli aktuella som kapten".

Och Nanne fortsatte: "Fast det är inte ofta målvakter är kaptener", men hann knappt slutföra sitt resonemang innan Etrit började räkna upp exempel på motsatsen.

"När du gjort tio säsonger till i KFF kan du bli aktuell" sa jag och Etrit log.

Måns undrade hur det var i Stockholm, jag berättade lite om inspelningen med Filip och Fredrik och sa att jag delade soffa med Eric Saade.

"Åh, flickidolerna!", sa Måns.

Pluralis som i "flickidolerna" och alltså inte enbart "flickidolen Saade" och jag insåg att Måns var en väluppfostrad kille.

På kvällen var det fotbollsträning på Gasten och det regnade och blåste orkan och jag tackade gudarna för mina nyinköpta längdskidåkningshandskar som höll mina händer varma, men fötterna förfrös till is, men vi bet ihop, vi höll humöret uppe och trots den kraftiga vinden lyckades vi stundom få till helt okej passningsspel och efter träningen kom Etrit fram till mig, "du var bra i dag" sa han och det var skönt att höra.

Som en liten motvikt till meddelandet som en Sebastian Lundberg från Mölndal skickade till mig:

Din fule fan, sluta med allsvensk fotboll bara, det är bäst för alla.


Etrits ögon glödde

Måndag 12 dec 2011, 20:16

Jag missade måndagens träning och när jag gled in i omklädningsrummet på morgonen dagen efter tittade Etrit skarpt på mig, undrade om det var så en kapten uppträdde och lanserade sedan sig själv som ett kaptensalternativ. Paulus undrade då på vilka grunder han tyckte att han själv var en kapten. "Jag fajtas på planen" sa Etrit och Paulus kontrade då och frågade om Etrit tyckte att jag inte gjorde detsamma.

Det gjorde Etrit svarslös.

Sedan såg Nanne mig och sa: "Wow, ett nyförvärv!" och skrockade sedan belåtet åt sitt skämt.

Etrit såg emellertid sin chans och frågade Nanne om han kunde kandidera till posten som lagkapten och Nanne sa "självklart".

Ögonen glödde på Etrit.

"Det kan alla" förtydligade Nanne, "om 27 spelare är borta måste ju den 28:e vara kapten, så rent teoretiskt kan alla bli aktuella som kapten".

Och Nanne fortsatte: "Fast det är inte ofta målvakter är kaptener", men hann knappt slutföra sitt resonemang innan Etrit började räkna upp exempel på motsatsen.

"När du gjort tio säsonger till i KFF kan du bli aktuell" sa jag och Etrit log.

Måns undrade hur det var i Stockholm, jag berättade lite om inspelningen med Filip och Fredrik och sa att jag delade soffa med Eric Saade.

"Åh, flickidolerna!", sa Måns.

Pluralis som i "flickidolerna" och alltså inte enbart "flickidolen Saade" och jag insåg att Måns var en väluppfostrad kille.

På kvällen var det fotbollsträning på Gasten och det regnade och blåste orkan och jag tackade gudarna för mina nyinköpta längdskidåkningshandskar som höll mina händer varma, men fötterna förfrös till is, men vi bet ihop, vi höll humöret uppe och trots den kraftiga vinden lyckades vi stundom få till helt okej passningsspel och efter träningen kom Etrit fram till mig, "du var bra i dag" sa han och det var skönt att höra.

Som en liten motvikt till meddelandet som en Sebastian Lundberg från Mölndal skickade till mig:

Din fule fan, sluta med allsvensk fotboll bara, det är bäst för alla.


Min attack i Viasat på Jonas Olsson

Söndag 11 dec 2011, 23:32

Söndag i Viasatstudion och först var det Blackburn-Sunderland och sedan Stoke-Tottenham och det var jag, Ola Wenström och Bo Petersson i studion och det som slår en är vilket maskineri det är, vilket maskineri som krävs för att få ihop en sändning och det är inte bara vi som syns i rutan, det är så många fler och allt måste klaffa och vi hade skön atmosfär, vi kunde hugga lite på varandra, vi kunde fylla i när någon av de andra två pratade och Wenström gav oss hela tiden väl avvägda passningar och även om jag fick en del skit på Twitter för min outfit - det mesta var fel - hade vi kul och försökte säga bra saker.

När jag sågade Jonas Olsson - men på samma gång hyllade honom - visade det sig att Olsson hörde allt via telefon, men han tog det på helt rätt sätt och menade att vi nog var rätt lika, trots allt. Och så är det ju.

Med åren har jag lärt mig att Jonas Olsson har självinsikt och glimten i ögat och han har tagit fotbollsmässiga kliv jag inte trodde han var kapabel till.

Båda matcherna var bra och innehöll dramatik och plötsliga vändningar och vi fick snabbt tänka om när Sebastian Larsson satte 2-1 på övertid för Sunderland och Bosse gick i taket när jag sa att byten gjorda för bytenas skull är överskattade, jag sågade därmed tusentals tränare, menade Bosse och Ola Wenström hetsade oss och jag fick nyansera mig en smula, menade att många tränare gjorde byten enbart för att efter matchen kunna två sina händer, "jag gjorde vad jag kunde", men att de inte alltid hade en genomtänkt tanke med bytena och Bosse satt och letade bevis på effekten av Redknapps byten i andra halvlek mellan Stoke och Tottenham.

Angående min outfit. Jag hade först andra kläder på mig, men min kavaj var mönstrad och fungerade inte i rutan. Eftersom Adam Live använder samma lokaler fick jag veta att jag kunde låna kläder av Adam, jag tänkte att det kanske inte riktigt var min storlek och funderade istället om Daniel Breitholtz kanske hade lämnat kvar några kavajer, men fick sedan plocka fram en annan kavaj ur min resväska.


Rapp på skinkorna

Lördag 10 dec 2011, 16:07

Styrketräning på GFA i dag och Wastå, som hade varit ledig i två dagar, klagade högljutt över trött kropp. Vi andra tänkte tyst "grr".

"Du, trött? Som missat fyra pass och inte löpte treminutare för mindre än ett dygn sedan? Är det några som är trötta så är det vi!"

Paulus tog sig för baksidorna, de var stela och det var mina också. Och den där tennismatchen som han och jag lirade i onsdags, den fick han lida länge för (jag hade det ju tämligen bekvämt, stod ju mest stilla och drev Paulus från kant till kant), den sög musten ur honom och Fagercrantz undrade om han och jag skulle ta en match, men jag viftade bort honom, "du måste nog klara juniorturneringar innan du ger dig på de stora gossarna", svarade jag.

Innan vi körde igång med styrketräningen lirade vi Gris och jag började illa och som straff fick jag ställa upp mig mot väggen och låta var och en av de andra rappa mig på skinkorna med en pinne. Det är en omtyckt bestraffning som ger många chansen att ventilera en latent sadistisk ådra och det gick ett sorl bland de andra när jag drog ner byxorna och lät dem rappa mig på mina bara skinkor.

Ska det vara så ska det vara - ordentligt.


Stumma baksidor

Fredag 09 dec 2011, 19:55

Och så var det typiskt kalmarväder, men till skillnad från kvällen innan var det inget frostlager på konstgräset och vi halkade inte omkring, men det blåste och var jävligt och det kändes lite stumt i baksidorna, det kändes att vi hade tränat två pass dagen innan och inläggsövningen blev sådär, vinden tog tag i bollen och gjorde bollbanan oberäknelig, men spelet bjöd på en hel del fina kombinationer och det fanns ambition och vilja i det vi gjorde och jag älskar den känslan, när vi vill väldigt mycket i stunden, utan tankar på något annat än just där och då, och mitt gäng kunde vinna och jag tror att Bertilsson avgjorde med ett välplacerat skott, men jag vet inte hur mycket det blev, kanske 3-2, kanske 4-2 och som avslutning skulle vi springa.

Nanne har infört något nytt - mängdlöpning. Inte gigantiskt långa sträckor, inte som 1998 och 1999 då vi kunde åka ut till Södra Utmarken och springa i en och en halv timme eller springa så långt vi kunde på 35 minuter på ett stort fält där vi hela tiden såg varandra, det handlade på den tiden ofta om att mala och nu ville Nanne ha en liten återgång till det och nu skulle vi springa i fyra minuter, men inte max, utan med en puls kring 80 % av max.

"Tävla nu bara med er själva" sa Nanne och givetvis tävlade alla med varandra.

Tobbe Eriksson skuttade i väg på pigga ben och drog upp tempot och jag och Mattias Johansson försökte följa direktiven, 80 %!, men låg ohjälpligt sist i fältet.

Så vi fick öka farten och pulsen och den sista fyraminutaren närmade sig banne mig maxfart och baksidorna skrek.

Men efter - den där tillfredsställelsen i att ha pressat kroppen. Den levande känslan i ansträngningen.


Första fotbollspasset

Torsdag 08 dec 2011, 19:39

Jag vet att det fortfarande är 2011, men vi har ju tjuvstartat 2012 redan och idag var det dubbelpass och först styrketräning, sedan lunch - vi snackade om Lökens försäljning till Parma, någon undrade hur det var möjligt, killen var ju inte purung, jag var mer intresserad över vad italienarna skulle kalla honom, skickade ut en fråga på Twitter, "vad heter lök på italienska?", fick svaret "cipolle", han kommer alltså kallas för La Cipolle - och så ett nytt pass och kvällspasset handlade om fotboll och det var det första fotbollspasset sedan oktober och vi var ovana, vi kände oss fram, vi trevade, men det fanns också en glädje över att äntligen få spela fotboll och vi fick ha överseende med vissa tekniska misstag, med vissa missförstånd och det plastiga gräset var halare än vanligt, det var som om kylan la ett litet tunt frosttäcke över planen och bollen möttes av minimal friktion och gled blixtsnabbt och jag var gammelfarfar, den enda 30-plussaren eftersom Tobinho rehabade, Wastå var ledig, liksom Mendes och Tobbe Eriksson var nästan äldst med sina 26 år och i spelet på slutet klev Thorbjörnsson av, han mådde illa och vi var inte förvånade, karln hade ju käkat julltallrik på lunchen och det var kanske inte en optimal uppladdning, att käka fet julmat strax innan en träning.

I synnerhet inte då man, som Thorbjörnsson, är uppfödd på krabba och skarpöl.


Logiken stämde

Onsdag 07 dec 2011, 17:44

Och logiken stämde. Vi hade en ledig dag, men jag mötte upp Paulus vid tennis hallen och det var egentligen en dag i vemod, ledsamhet och melankoli och utan egentliga orsaker, bara ett allmänt tillstånd, men jag försökte trotsa apatin som satte klorna i mig, som ville ha ner mig och Paulus hade bokat en timme och en timme spelade vi.

Jag var kanske inte 100 % närvarande och jag avskyr när jag inte är 100 % närvarande. Det är egentligen det enda kravet jag har på mig själv när jag idrottar - närvaro, både fysiskt och psykiskt.

Men det är svårt att vara det vissa dagar.

Då får man kanske helt enkelt nöja sig med att man försöker.

Att man försöker vara närvarande.

Och inte vara för hård mot sig själv om man inte lyckas fullt ut.

Jag är emellertid dålig på att försonas med mig själv och mina till korta kommande.

Det är på gott och det är på ont.

Men vi spelade tennis och stundom njöt jag av bollträffen, av spelet och Paulus slet som ett djur, sprang från sida till sida och jag log för mig själv när han grinade illa, men samtidigt vägrade ge upp.

Han gav inte ens upp när det stod 6-0, 6-0 och 5-0 till mig, "nu har jag min chans att vinna ett game" sa han.

Men jag tog också det gamet.

Jag vann.

Men det var Paulus och hans instinkt att aldrig ge upp som var det viktigaste.


Logik

Tisdag 06 dec 2011, 18:38

Ett behagligt styrkepass på GFA och Måns var lite tjurig på Erik. Erik och Måns möts i Fifa 12 online och räknar antal segrar och nu hade Erik publicerat en bild på Facebook. Det var en bild med streck som symboliserade hur många segrar var och en hade av de två. Och Erik hade avsevärt många fler än Måns. "Han ljuger och hittar på" muttrade Måns och jag gick till Erik och undrade om det stämde, ljög han och Erik slingrade lite på sig och jag förstod att han hade farit med osanning.

Men Tobbe Eriksson for inte med osanning när han sa att han hade besegrat Paulus i tennis tidigare på dagen, 6-2, 6-4 och Paulus ojade sig. Ingenting fungerade för honom, han underpresterade, han var så besviken och jag menade att det kanske var så att Tobbe Eriksson gjorde Paulus dålig, men det ville inte Paulus medge. Tobbe Eriksson sa att jag hade sparrat honom bra, vi har ju spelat ett gäng matcher på sistone och än så länge har Tobbe Eriksson tagit som mest två eller tre game i ett set mot mig.

"Vi måste ta en match" sa Paulus till mig och jag nickade. Och gjorde ett snabbt överslag i huvudet - jag tar Tobbe Eriksson, Tobbe Eriksson tar Paulus. Då borde jag rimligtvis ta Paulus.

Men tennis är ett märkligt spel där varje match verkligen lever sitt eget liv.

På kvällen, efter styrketräningen på GFA, kom ett mess från Paulus:

"Jag har bokat tid i morgon, syns då!"

Så jag antar att vi då får se om min logik håller.


En försiktig start på det nya

Måndag 05 dec 2011, 23:30

Jag klev in i omklädningrsummet på GFA och den 20:e säsongsupptakten stundade.

20:e.

Fan, det är en hissnande siffra.

När jag flyttade till Kalmar 1992 och sedan kom till Kalmar FF trodde jag aldrig, ALDRIG, att jag skulle spela fotboll så här länge.

Att jag fortfarande skulle spela när jag var 35 år gammal.

Men det gör jag.

Och jag trodde sannerligen inte att jag skulle få möjligheten att representera Kalmar FF under så många år.

I dag samlades vi för återuppstart och för min del var det den 20:e i rad i Kalmar FF.

När man är mitt i det hinner man knappast reflektera över verkligheten.

Det finns liksom inte tid för nostalgi.

Det finns inte utrymme för att slå sig själv för bröstet.

Men jag ler för mig själv. Lite grann.

Och känner mig lite, lite stolt över att jag fortfarande är kvar i Kalmar FF.

Det har hänt så oändligt mycket under de här åren.

Med mig. Med Kalmar FF.

I begynnelsen handlade säsongstarter om Söderettan, grusplan på Södra Utmarken och teorigenomgångar sent på torsdagskvällar inne på kansliet på Fredriksskans.

Nu är det Allsvenskan, Europaspel, en nybyggd Guldfågeln Arena och behagligt konstgräs.

Men fotboll är fotboll och precis som då handlar fotboll 2012 om fysik. Att orka och vilja löpa mycket.

Vi startade emellertid mjukt. Ingen fysisk aktivitet, bara samtal om förhållningssätt.

Och så sa Nanne det som jag länge misstänkt:

"Vi måste bli tempotåliga. Man springer mycket mer och längre i högre fart i dag än för 15 år sedan."

Det var som jag trodde.

Puh, det är bar att bita ihop.


Upprätning

Måndag 05 dec 2011, 10:27

Måndag och det är dags att räta in sig i ledet, att stämpla in och det är med skräckblandad förtjusning man återgår till träningen, som man inleder den kommande säsongen och det är både skönt och jobbigt.

Det där den där melankoliska känslan när något är slut. Och den ambivalenta känslan inför något som man inte riktigt vet hur det ska sluta.

Samtidigt finns det ju också något skönt och behagligt med att börja träna igen. Det finns ju i blodet på oss. Vi har vant våra kroppar och psyken vid belastningen och det är nästan så att det blir obalans någonstans när vi inte tränar. I år börjar vi visserligen en månad tidigare, men jag tror att det kan vara klokt. Det ger oss en startsträcka som kan minimera överbelastningsskador. Och eftersom vi ska spela tuffa matcher redan i slutet av januari behöver vi förberedelsetid.

I kväll börjar alltså säsongen 2012.

Om jag hann förverkliga mig själv och göra allt det där jag skulle göra under ledigheten?

Nja. Nä. Men min forehand har blivit bättre.


Redaktionsbloggen

På Redaktionsbloggen berättar Barometern-OT:s redaktionsledning om tidningens utvecklingsarbete, och om hur vi resonerar i olika publiceringsfrågor. Vi hoppas också att den ska leda till en utökad dialog med er läsare.

redaktionsbloggen@barometern.se



Cassas blogg

21-åriga IFK Kalmarspelaren Cassandra Olofsson gör sin 6:e säsong i den blåvita tröjan. En energisk tjej med glimten i ögat som alltid har ett skratt nära till hands.

Här får vi följa med henne bakom kulisserna på Gröndal och läsa om hur det är att vara en damfotbollsspelare i en elitsatsande förening

cassandra.olofsson@barometern.se



Fotbollsbloggen

David Winberg, 36 år, har jobbat som sportreporter/redigerare på Barometern sedan december 2007.
Född och uppvuxen i Ljungarum i Jönköping. Hamnade i Kalmar 2002 via stoppen Växjö, samt amerikanska Little Rock, Orlando och Winston-Salem.
Den här bloggen kommer att handla om fotboll i allmänhet och lokalboll från division 2 till sexan i synnerhet.
Tips?
Nyheter?
Mejla mig!

david.winberg@barometern.se
Telefon: 0480-592 55



Christian Gustafsson

35-årig sportreporter på Oskarshamns-Tidningen. Bor i radhus i Kristineberg i Oskarshamn. Pappa till Tilde, 8, och Idde, 5. Gift med Anna. Född och uppvuxen i Oskarshamn. Flyttade till Stockholm 1998 och hamnade så småningom på Aftonbladet. Flyttade hem igen 2001 och har sedan dess arbetat på OT. Idrottsmeriter? Spelat division 1-innebandy med Oskarshamns IK (tvåa i poängligan 97/98!) och Farsta Sharks samt division 5-fotboll med Bråbo. Gillar: Steven Gerrard, familjen och Liverpool. Ogillar: Ärtor och Manchester United. Starkaste idrottsminne: När OT-fotografen Hasse Broms tvingade ner mig i en låda för att plåta mig som ”gubben i lådan” inför seriefinalen mot Södra Kärr i innebandyettan.

christian.gustafsson@ot.se
Telefon: 0491-575 11



Emily et Johanna

Två systrar, födda och uppvuxna i Kalmar. I grunden väldigt lika, men med sex års skillnad och numera även 100 mil. Som en öppen brevväxling kommer vi att reflektera över vardagliga betraktelser och blanda djuplodande inlägg med ytligt dravel.

emily.johanna.palm@barometern.se



Heléne Brandt

Här kommer jag och höjer medelåldern avsevärt bland bloggarna. Fyller snart, usch, vet inte...ska jag skriva det...ja, det ska jag. Lite försiktigt. 56 år. Läskigt eller hur? Jag är väl som folk är mest fast inte lika mycket.

Jag är bra på att: slappa, ett viktigt inslag i vardagen. Folk borde göra det mer.

Jag är även bra på att laga mat, och det är inte mina ord, det är sambon Stefan som påstår det. (Tack och lov) Jag är bra på att servera mat. Det påstår kattskrället Figge filur och kastar sej över matskålen.

Jag är oftast omtänksam och en bra lyssnare. Och så tänker jag bra och klokt, fast handlar inte alltid därefter.

Jag är usel på: alla praktiska göromål, att göra en uppgift direkt, att ta tag i saker. Jag läser ju för helsike en bok och vill icke bli störd.

För övrigt behåller jag resten av usligheterna för mej själv.

helene.ljung@barometern.se
Telefon: 0480-592 26



Julia i LA

Kalmarbon Julia Ekstam är en rättfram 21-åring som med humorn som slagkraft bjuder på ett skoningslöst skildrande av livet som studerande i Los Angeles. Här får du följa med bland folk, fester och funderingar.

julia.ekstam@barometern.se



Viktor Gibbs Sjödin

Viktor Gibbs Sjödin, en profil både på och utanför isen. Känd i hockey-Sverige för sin vassa penna och hårda tacklingar. Tidigare spelade han i Bofors, nu är det IK Oskarshamn som gäller. Viktor bloggar om det senaste i laget.

viktor.gibbs.sjodin@barometern.se



Huvudnyheter just nu

Henrik Rydström

35 år, bördig från Blekinge, pappa till Tuva 6 år, fotbollsspelare, nöjesrecensent, skribent, lärare, lutheran, mystiker, ödmjuk besserwisser som försöker späka både kropp och själ.

henrik.rydstrom@barometern.se
Telefon: 0480-591 00



Arkiv

Henrik Rydström

Henrik Rydström på Twitter



Blogg

Heléne är ledsen

"Whitney Houston dog i badkaret. Jag bryr mej inte om hur det gick till, jag är bara ledsen."

Senaste blogginläggen

VISA:

Blogg

Arkeologi i Kalmar län

Arkeologerna på Kalmar läns museum bloggar om sitt spännande arbete. Bloggen är ett måste för den historiskt intresserade.

Arkeologi i Kalmar län

Blogg

Fotbollsfrun

Malin Wollin är Kalmars mest kända fotbollsfru. Detta trots att hon fortfarande är ogift.

Fotbollsfrun

Blogg

Godfather

B-G Svedjenäs blogg om Kalmar FF anses av många som den viktigaste FF-bloggen. Döm själv.

Blogg

Termiten

Följ forskaren och ornitologen Björn Olsen blogg om fåglar och mer allmänna funderingar.

Termiten

Blogg

Till och från med Kim Stranne

På albumaktuella artisten Kim Strannes blogg får du bland annat veta hur man provocerar en svensk.

Till och från med Kim Stranne

Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Nye vd:n vill se KSRR växa
Flanören Kenneth Ottosson: Kanonkula damp ner på historisk mark
Bonus Weekend: Hästkraft - en dag på Kalmartravet

Senaste nytt lokalt

Blogg

Heléne är ledsen

"Whitney Houston dog i badkaret. Jag bryr mej inte om hur det gick till, jag är bara ledsen."

Senaste blogginläggen

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Toyota Land Cruiser 150 Business 5 sits -10
Stålgråmet 200 mil 480.000 kr (384.000 ex moms)
Logga
Bilen
Volkswagen Passat 2.0 FSI Comfort -05
Grå 9.060 mil 119.000 kr
Logga
Bilen
Opel ANTARA 2,0D COSMO -07
Brun 3.917 mil 169.900 kr
Logga
Bilen
Subaru Tribeca B9 4 w-d -07
Ljusgråmet. 13.400 mil 169.000 kr (135.200 ex moms)

Butikssäljare
Beijer Byggmaterial söker Butikssäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
Köpman
Pressbyrån söker Köpman till Kalmar lasarett
Arrow LÄS MER
Marknadskoordinator
Gota Media AB söker Marknadskoordinator till Kalmar
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Projektledare
Astrid Lindgrens Hembygd söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Lagersäljare
Beijer Byggmaterial söker lagersäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Säljare
Hemglass AB söker Kalmars glassigaste franchisetagare!
Arrow LÄS MER
Servicetekniker - Reparatör
Lyftcenter söker Servicetekniker-Reparatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Logistiker/Verksamhetssystemutvecklare
CNC Plåt söker logistiker/verksamhetssystemutvecklare. Placering Västervik.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA