IFK Värnamos 17-årige anfallare Behar Ferizi testspelade med Kalmar FF:s U21-lag mot Landskrona BoIS. Foto: Mats Holmertz.

Förlust för U21-laget

Tisdag 30 mar 2010, 20:21

Mittbacken och dagens U21-kapten Ludvig Öhman.

Kalmar FF förlorade dagens U21-match på Fredriksskans konstgräsplan. Gästande Landskrona BoIS vände ett underläge i paus till seger med 2-1. 17-årige Behar Ferizi, som för dagen testspelade med Kalmar FF, spelade hela matchen och blev även målskytt.

Ett för dagen mycket ungt U21-lag öppnade matchen helt respektlöst och efter två bra målchanser under inledningskvarten kom utdelningen helt rättvist i den 23:e minuten. Om än lite slumpartad sedan testspelaren från IFK Värnamo Behar Ferizi snappat upp ett dåligt tillbakaspel och enkelt rullat in bollen bakom BoIS-målvakten. KFF fortsatte och visa upp ett bra passning- och kombinationsspel efter målet och kunde gått till pausvila med större siffror efter två stolpskott av Anton Agebjörn och Christopher Christensson.

Efter paus blev det betydligt mer Landskrona som startade jakten på en kvittering. Zlatan Azinovic tvingades att lämna planen i den 62:e minuten efter skadekänning och ersattes av Sebastian Feddersen. Ett byte som gästerna utnyttjade fem minuter senare sedan Jens Nordström nått högst på en hörna och nickat bollen i mål. Efter kvitteringen tappade Kalmar FF mycket av de fina passningsspelet som man visade upp under den första halvleken samtidigt som det unga laget tröttnade regält under avslutningskvarten. Det straffade sig och Landskrona kunde avgöra matchen med tio minuter kvar. Denna gång efter ett skott utifrån från Morten Nielsen där bollen lite turligt letade sig in bakom Feddersen. KFF orkade inte få till någon stark forcering på slutet utan gästerna kunde kontrollera matchen och plocka med sig samtliga poäng hem till Skåne.

Mittbacksparet Ludvig Öhman/Rasmus Sjöstedt, samt mittfältarna Anton Agebjörn och Oskar Borgh går från matchen med fullt godkänt betyg. Även målvakten Zlatan Azinovic var stabil och agerade lugnt och säkert fram tills bytet.

Dagens match mot Landskrona ingick i omgång 4 av Folksam U21 Södra, och nästa match (omgång 1) för Kalmar FF spelas torsdagen den 8 april mot Ängelholms FF på bortaplan.

Övriga tisdagsresultat: Malmö FF - Mjällby AIF 2-1, Halmstads BK - Helsingborgs IF 1-1

- I dag tycker jag faktiskt att vi var ett nummer för litet. Vi kom inte alls upp i normal nivå och Landskrona var helt enkelt bättre än oss i dag. Så mycket mer finns inte att säga, konstaterade en besviken lagkapten Ludvig Öhman efter matchen.

- Vi visste att vi skulle tröttna under den andra halvleken och det var givetvis synd att vi inte kunde kontrollera vårt spel bättre. Framförallt passningsspelet då vi tappade bollen lite för ofta men det var också kopplat till tröttheten. Det här var det yngsta U21-lag som vi ställt upp med sedan jag blev ansvarig för b-laget och jag är nöjd med vad grabbarna presterade under 75 minuter med bra kombinationsspel och löpvillighet, säger tränaren Giles Stille efter matchen.

Kalmar FF - Landskrona BoIS 1-2 (1-0)

Målskyttar: 1-0 (23) Behar Ferizi, 1-1 (67) Jens Nordström, 1-2 (82) Morten Nielsen

Folksam U21 Södra, Omgång 4, Fredriksskans

Varning KFF: Philip Conradsson (68)

Domare: Woriiya Dodkanlou, Nybro

Publik: 75

Startelvan: Zlatan Azinovic (62) - Anton Arvidsson (67), Ludvig Öhman (K), Rasmus Sjöstedt, Johannes Lagesson - Christopher Christensson (87), Oskar Borgh, Hampus Bohman, Anton Agebjörn - Alexander Hellberg, Behar Ferizi

Avbytare: Sebastian Feddersen (mv) (62), Philip Conradsson (67), Ludvig Axelsson, Fredrick Rosqvist (87), Max Axelsson



Tack för mig!

Tisdag 25 jan 2011, 07:41

Allting har ett slut. Så även bloggen 90 röda minuter.

Du, kära läsare, ska veta att det är med ett visst obehag de här raderna printas ner. Efter drygt ett år på Barometern.se, 870 inlägg, tusentals läsare, så är det dags att montera ned bloggen. Inte för att 90 röda minuter på något sätt har gått dåligt, utan för att nya uppdrag väntar för mig.

Det är dags att gå vidare, testa nya och intressanta utmaningar - men framförallt att jag nu får chansen att arbete heltid med den förening som ligger mig varmast om hjärtat och präglat mitt liv i över 25 års tid.

Avslutningsvis vill jag rikta ett stort tack till alla som läst, kommenterat och hört av sig till 90 röda minuter sedan starten i slutet på 2009. Jag är och kommer alltid vara evigt tacksam för den uppskattning bloggen fått här på Barometern.se.

Min förhoppning är att bloggen på något sätt kan leva vidare. Men då på en helt ny arena. Det får helt enkelt framtiden utvisa.

Än en gång - stort tack för den här tiden!

Rödvita fotbollshälsningar.

Johan Akinder


KFF:s röda lag vann Nisse Lull Cup 2011.
Övre raden fr v: Ali Ucar, Ali Kadhim, Rasmus Haglund, Oskar Mosén, Isak Olsson.
Nedre raden fr v: Omar Hadzalic, Vincent Åhman, Fredrik Lundgren, Elias Toulikas.
Målvakt: Kalle Nyström.
Foto: Johan Mosén.

KFF försvarade titeln i Nisse Lull Cup

Söndag 23 jan 2011, 16:56

KFF-kaptenen Ali Kadhim höjer segerbucklan i skyn. Foto: Johan Mosén.

Framgångarna fortsätter för KFF:s ungdomslag. Under lördagen kunde P97-laget titulera sig vinnare av Nisse Lull Cup i Högsby. P96-laget åkte till Jönköping och besegrade där Jönköpings Södra IF med 3-2 i en träningsmatch i Elmiahallen.

P97-laget ställde två lag på benen i årets upplaga av Futsal-turneringen Nisse Lull Cup, som spelades i sporthallen i Högsby. För de vita laget slutade dagen tidigt när man inte lyckades ta sig vidare från gruppspelet. Bättre gick det för de röda laget som gick fram som en ångvält i turneringen. I finalen kunde man enkelt besegra Hossmo BK med 5-1, och därmed stod det klart att Kalmar FF försvarade titeln från förra årets turnering.

P96-laget var för andra helgen i rad uppe i Jönköping och visade upp sig. Denna gång väntade en träningsmatch mot Jönköpings Södra IF. Laget, som tränas av Göran Persson, har skickat in följande matchrapport från Elmiahallen.

Efter förra helgens mindre lyckade Premier Cup, var U1 P-96 åter i Elmiahallen för match. Denna gången för träningsmatch mot segrarna i Premier Cup. Jönköping Södras P-96 lag stod för motståndet i denna träningsmatch på 2x40 minuter.

KFF hade avsparken och satte bra fart direkt, spelade bra taktiskt och J-Södra kom inte igång med sitt spel. De första 10-15 minuterna är KFF det bättre laget och har bra koll på J-Södra som inte tilläts utrymme att rulla sitt vägvinnande spel. KFF får efter 7 minuter utdelning och kan ta ledningen med 0-1 genom Isak Ziegenfelt. Tyvärr var målet en väckarklocka för J-Södra och nu började laget komma in i matchen, och när klockan stod på 20 minuter, kunde J-Södra kvittera efter ett passivt försvarsspel från KFF. Nu var det två bra lag som var på planen, det var många bra individuella prestationer från bägge lagen. J-Södra rullade bollen bra inom laget, KFF hade dock bra kontroll på situationen och var snabba i omställingarna. Resultatet stod sig till pausvilan.

I andra halvleken var det ett fortsatt ställningskrig och bägge lagen skapade några få målchanser. Det var en bra fotbollsmatch mellan två bollspelande lag och det verkade som att det skulle bli delad poäng. Men i 62 minuten vinner Per Molander bollen högt upp på J-Södras planhalva och KFF ställer om snabbt, i en 3 mot 2 situation där Per har både Ramon och Isak Ziegenfeldt med sig. Ramon drar med sig den ena mittbacken och Per spelar Isak fri och ensam med målvakten gör Isak inget misstag, ledningen 1-2 till KFF!

I anfallet direkt efter avspark så har J-Södra en jättemöjlighet att kvittera, men turen är på KFF:s sida. Ledningen står sig till till 73 minuten, då J-Södra fick utdelning på en lång boll, som vi inte riktigt är vakna på och deras forward skär in och träffar stolpen och på returen gör J-Södra 2-2.

Än en gång visar Kalmar FF en god moral, flyttar upp spelet direkt och visar att man verkligen vill vinna. Ett långskott från 5 meter utanför straffområdet går i en fin båge över målvakten och 2-3 till KFF i 75 minuten är ett faktum. Målskytt, Isak Ziegenfeldt igen!

Kalmar FF vinner denna trevliga träningsmatch mot ett mycket spelskickligt och spelande J-Södra med 3-2.

J-Södra är ett spelande lag som spelar en trevlig fotboll, de är mycket bollskickliga på alla positioner. De rör sig bra och har ett högt bolltempo i sitt spel. KFF fick kvitto på vad som vi fortsättningsvis måste jobba mer på. Vi behöver jobba på bolltempot, med få tillslag, det krävs när vi möter så bra lag som J-Södra framöver och bli lite snabbare i tanken. Dessutom behöver vi "tuffa till oss" i det fysiska spelet, vara mer bestämda i närkamperna. J-Södra kom till spel med ett rent P-96 lag och det ger vår insats lite krydda, då vi ställde upp med hela 5 st 97:or.

Kommande helg är det dags för regionslutspelet i Futsal. KFF möter i Falkenberg lagen Sölvesborg, Kvarnby och IK Böljan från Falkenberg. Seger i gruppen och det är SM-slutspel i Göteborg som hägrar.


Juniorallsvenskan: Fastställt spelprogram

Fredag 21 jan 2011, 18:41

KFF-anfallaren Erik Hoang stod för 10 mål den gångna säsongen i Juniorallsvenskan Elit Södra. Foto: Mats Holmertz.

Svenska Fotbollförbundet (SvFF) har nu fastställt spelprogrammet för Kalmar FF i Juniorallsvenskan Elit Södra 2011. Bara att plocka fram almanackan och plita in säsongens matcher med KFF:s tipselitlag.

Juniorallsvenskan delas in i två grupper, norra och södra, om vardera tolv lag. Efter genomfört seriespel, enligt seriemetoden, går de fem främst placerade lagen i respektive grupp vidare till SM-slutspel. De tre sist placerade lagen i respektive grupp flyttas ned till div.1 år 2012.

Kalmar FF stod förra säsongen som segrare i den södra gruppen. I det efterföljande JSM-slutspelet besegrade man Jönköpings Södra IF i åttondelsfinalen efter en rafflade straffsparksläggning. Tyvärr fick laget smaka på samma medicin i kvartsfinalen mot Hammarby IF som vann på straffar på Fredriksskans b-plan.

Värt att notera är att Kalmar FF:s tipselitlag vunnit sju raka seriesegrar när det gäller deltagande i såväl elitdivisionen eller division 1. Detta är unikt i fotbollssverige och med tanke på fjolårssegern som nykomlingar så kommer laget till årets säsong med all säkerhet få bära favoritskapet tillsammans med Malmö FF och IFK Göteborg. IF Elfsborg som väntar i premiären blir nog största utmanare till den förväntade topptrion.

KFF ställs under säsongen mot tre nya lag. Det handlar om Norrby IF, FC Trollhättan och Mjällby AIF som alla tog steget upp till elitdivisionen. GAIS, Helsingborgs IF och Landskrona BoIS ramlade ur serien under den gångna säsongen och återfinns numera i Juniorallsvenskan division 1.

På ledarsidan blir det inga förändringar jämfört med förra året. Jens Nilsson är huvudtränare och vid sin sida får han Fredrik Carlén som assisterande. Jonas Karlsson är lagledare. Kalmar FF:s samtliga hemmamatcher kommer att spelas på konstgräsplanen (Gasten) ute vid Guldfågeln Arena.

Högst sju avbytare får antecknas på spelarförteckningen och bytas in under match. Utbytt spelare får återinträda i spelet. Byten sker genom så kallade flygande byten i enlighet med spelreglerna. Alla spelare som finns med på spelarförteckningen anses ha deltagit i matchen, oavsett om de blivit inbytta eller inte. Utvisad spelare får inte ersättas.

JSM-slutspelet startar helgen 8-9 oktober, där geografisk spelordning tillämpas. Kvartsfinaler spelas 15-16 oktober, semifinaler 22-23 oktober. Finalen är planerad till 30 oktober.

Lagen i den norra serien är: AIK, Djurgårdens IF, Enskede IK, Eskilstuna City FK, GIF Sundsvall, Hammarby IF, IF Brommapojkarna, IFK Norrköping, IK Brage, Vasalunds IF, Västerås SK FK.

Läs även: Juniorallsvenskan: Statistik 2010

Juniorallsvenskan Elit Södra 2011

April

09, 14:00, Kalmar FF - IF Elfsborg

14, 17:00, Malmö FF - Kalmar FF

22, 15:00, Kalmar FF - FC Trollhättan

29, 16:00, Halmstads BK - Kalmar FF

Maj

07. 14:00, Kalmar FF - Norrby IF

13, 17:00, IFK Göteborg - Kalmar FF

21, 14:00, BK Häcken - Kalmar FF

28, 13:00, Kalmar FF - Åtvidabergs FF

Juni

03, 17:00, Östers IF - Kalmar FF

10, 18:00, Kalmar FF - Örgryte IS

22, 17:00, Mjällby AIF - Kalmar FF

Juli

23, 12:30, Kalmar FF - Mjällby AIF

29, 17:00, Örgryte IS - Kalmar FF

Augusti

05, 17:00, Kalmar FF - Östers IF

12, 17:00, Åtvidabergs FF - Kalmar FF

19, 18:00, Kalmar FF - BK Häcken

26, 18:00, Kalmar FF - IFK Göteborg

September

06, 18:00, Norrby IF - Kalmar FF

09, 17:00, Kalmar FF - Halmstads BK

15, 18:00, FC Trollhättan - Kalmar FF

22, 17:00, Kalmar FF - Malmö FF

Oktober

01, 15:00, IF Elfsborg - Kalmar FF


I dag säger vi grattis till...

Fredag 21 jan 2011, 07:28

Stefan Larsson. Foto: Scanpix.

Kalmar FF:s vänsterback Stefan Larsson, som fyller 28 år.

Stefan Larsson började sin fotbollskarriär i värmländska Storfors FF och debuterade som 13-åring i a-laget. Sedan gick färden vidare till Degerfors IF och spel i Superettan. Sommaren 2006, mitt under brinnande säsong, skrev han kontrakt med Kalmar FF och ett halvår senare gick flytten till Kalmar. 20 mars 2009 förlängde Larsson sitt kontrakt med tre år och det nuvarande kontraktet löper ut efter säsongen 2011.

Stefan Larsson har sedan flytten till Kalmar FF fått agera både mittfältare och försvarare. De senaste säsongen är han dock tränare Bergstrands förstaval som vänsterback i startelvan och i hemmamötet med Gefle IF FF, 3 oktober 2010, gjorde han sin 100:e allsvenskamatch för Kalmar FF. Totalt har det blivit 105 allsvenska matcher i den rödvita tröjan.

Någon större målskytt är inte Stefan Larsson. Totalt har det blivit 4 allsvenska mål sedan flytten till KFF. Bland annat stod han för två mål säsongen 2007 i bortamatchen mot Örebro SK. Då slog Larsson till från sin mittfältsposition och smällde in både 1-0 och 3-0 på Behrn Arena i en match som till sist slutade 3-1 till Kalmar FF.

Stefan Larsson bor i kedjehus i Lindsdal (bodde tidigare på Kattrumpan) med frun Anna, och tillsammans har man dottern Asta 1,5 år. När inte familjen eller fotbollen kallar så bloggar även Stefan på SR Kalmar.

90 röda minuter skickar ett stort grattis på födelesedagen!


Pojkallsvenskan: Förslag till spelordning

Torsdag 20 jan 2011, 19:55

Mittfältaren Martin Karlsson blir troligtvis ny lagkapten för pojkallsvenskalaget sedan Zebastian Hellkvist lämnat för spel i Trekantens IF. Foto: Mats Holmertz.

Förslag till spelordning för Kalmar FF i Pojkallsvenskan Östra Götaland 2011.

Under onsdagen blev spelprogrammet fastställt för Kalmar FF i Folksam U21 Södra. I dag har ett första förslag till spelordning presenterats för Kalmar FF i Pojkallsvenskan Östra Götaland. Om förslaget går igenom väntar derby mot Oskarshamns AIK redan i seriepremiären. Smaka på det!

Kalmar FF:s pojkallsvenskalag tar sats mot en ny och intressant fotbollssäsong. En fin tredjeplats 2010 ska förhoppningsvis förbättras ytterligare den här säsongen. En handfull spelare har lämnat truppen, nya spelare har tillkommit och kraven kommer säkerligen att höjas efter den fina insatsen under fjolåret.

I Pojkallsvenskan division 1 har lagen delas in i sex grupper – Södra Götaland, Västra Götaland, Östra Götaland, Västra Svealand, Östra Svealand och Norrland - om vardera tio lag. Värt att notera är att Norrlandsgruppen genomförs enligt berörda SDF:s överenskommelse, d.v.s. i två grupper – div.1 Norra Norrland och div.1 Södra Norrland.

Kalmar FF kommer att spela i Östra Götaland, där segrande lag flyttas direkt upp till Pojkallsvenskan Elit år 2012. Laget får även spela slutspel och en åttondelsfinal som är planerad till helgen 8-9 oktober. Kvartfinalerna avgörs 15-16 oktober, semifinaler 22-23 oktober och finalen planerad till 29 alternativt 30 oktober.

Vart KFF:s pojkallsvenskalag kommer att spela sina seriematcher är fortfarande inte klart. Förra säsongen spelade man ute på Södra Utmarkens konstgräsplan, men enligt vad 90 röda minuter erfar finns en önskan till årets säsong om att flytta hemmamatcherna till Fredriksskans b-plan.

På ledarsidan blir det dock inga förändringar. David Bergkvist fortsätter som huvudtränare med Johan Wramsjö som assisterande. Lagledare är Thomas Hellkvist.

Läs även: Pojkallsvenskan: Försäsongsmatcher 2011

Nedan ser du förslag till spelordning för Pojkallsvenskan Östra Götaland och definitivt spelprogram fastställts på spelordningsmötet som hålls i slutet på nästa vecka.

April

25, Kalmar FF - Oskarshamns AIK

Maj

01, BK Kenty - Kalmar FF

08, Kalmar FF - Nässjö FF

15, Åtvidabergs FF - Kalmar FF

22, Kalmar FF - Smedby AIS

29, IFK Värnamo - Kalmar FF

Juni

05, Nybro IF - Kalmar FF

12, Kalmar FF - Östers IF

19, Lyckeby GoIF - Kalmar FF

26, Oskarshamns AIK - Kalmar FF

Augusti

07, Kalmar FF - BK Kenty

14, Nässjö FF - Kalmar FF

21, Kalmar FF - Åtvidabergs FF

28, Smedby AIS - Kalmar FF

September

04, Kalmar FF - IFK Värnamo

11, Kalmar FF - Nybro IF

18, Östers IF - Kalmar FF

25, Kalmar FF - Lyckeby GoIF


U21: Fastställt spelprogram

Onsdag 19 jan 2011, 23:05

17-årige Måns Söderqvist vann ifjol den interna skytteligan i U21-laget på 11 mål. Foto: Mats Holmertz.

Svenska Fotbollförbundet (SvFF) har nu fastställt spelprogrammet för Folksam U21 Södra 2011. För Kalmar FF innebär det inga större förändringar från tidigare presenterat förslag. Ett antal matcher har dock fått ändrat speldatum med en eller ett par dagar.

U21-laget startar säsongen med två hemmamatcher mot skåneduon Ängelholms FF och Malmö FF. Under juli och augusti väntar sedan ett intensivt spelprogram med nio matcher som avslutas med bortamatch mot Trelleborgs FF på Vångavallen. Värt att notera är att KFF inte spelar någon match när serien drar igång i mars, eller i den avslutade omgången i september.

Ny matchcoach för Kalmar FF:s U21-lag blir Lasse Johansson som tar över efter Giles Stille, som den här säsongen kommer lägga ner mer tid på a-truppens träningar. Jonas Karlsson blir kvar som lagledare.

KFF:s hemmamatcher kommer att spelas på konstgräsplanen (Gasten) ute vid Guldfågeln Arena. Som vanligt är det fri entré som gäller vid såväl seriematcher som slutspelsmatcher.

Kommer Kalmar FF bland de fem främsta lagen i serien väntar slutspel som startar 14 september. U21-finalen är planerad till 5 november.

Läs även: U21: Statistik 2010

Folksam U21 Södra 2011

April

05, 18:00, Kalmar FF - Ängelholms FF

12, 17:00, Kalmar FF - Malmö FF

27, 18:00, IFK Värnamo - Kalmar FF

Maj

03, 17:00, Kalmar FF - Mjällby AIF

10, 17:00, Helsingborgs IF - Kalmar FF

17, 17:00, Ängelholms FF - Kalmar FF

31, 17:00, Kalmar FF - Östers IF

Juni

13, 17:00, Kalmar FF - Halmstads BK

29, 17:00, Kalmar FF - Landskrona BoIS

Juli

04, 17:00, Halmstads BK - Kalmar FF

13, 17:00, Landskrona BoIS - Kalmar FF

19, 17:00, Malmö FF - Kalmar FF

26, 17:00, Kalmar FF - IFK Värnamo

Augusti

02, 17:00, Mjällby AIF - Kalmar FF

09, 17:00, Kalmar FF - Helsingborgs IF

16, 18:00, Östers IF - Kalmar FF

23, 17:00, Kalmar FF - Trelleborgs FF

29, 17:00, Trelleborgs FF - Kalmar FF


Besnik Rrustemaj klar för Kalmar FF

Onsdag 19 jan 2011, 11:08

Besnik Rrustemaj, här i den svenska landslagströjan. Foto: svenskfotboll.se

Kalmar FF har gjort klart med sitt tredje nyförvärv inför årets säsong. På onsdagen kom man överens med 17-årige Besnik Rrustemaj om ett spetsgruppskontrakt som löper över två år.

Besnik Rrustemaj har Malmö FF som moderklubb, men kommer närmast från Blackburn Rovers där han varit ungdomsproffs sedan ett år tillbaka. Rrustemaj ingår även i det svenska P18/93-landslaget och känner sedan tidigare den blågula KFF-trion Måns Söderqvist, Mattias Pavic och Mattias Jung.

- Det är väldigt roligt att Besnik är klar för KFF. Han är en duktig fotbollsspelare och en bra kompis till mig. En stor stark forward som är bra i boxen och med ett bra avslut, säger Måns Södervist om sin nya klubbkompis.

KFF visade redan under förra året sitt intresse för den unge forwarden. Han var även i Kalmar i november och gjorde ett träningspass med laget. Då uttryckte Besnik Rrustemaj en vilja att spela för Kalmar FF. Trots uppvaktning av flera klubbar sedan dess, bland annat Djurgårdens IF och BK Häcken, föll till sist valet på Kalmar FF.

Besnik Rrustemaj ansluter omgående till Kalmar FF och tvåårskontraktet är utformat för spetsgruppen.

- Besnik är en utpräglad målskytt och straffområdesspelare. Han är en fysisk rörlig forward med en gedigen fotbollsutbildning i Malmö FF och Blackburn Rovers, säger KFF:s spetsgrupptränare Kjell Nyberg till kalmarff.se.

Läs mer i torsdagens Barometern.


Pojkallsvenskan: Försäsongsmatcher 2011

Tisdag 18 jan 2011, 17:07

Planeringen inför seriespelet i Pojkallsvenskan Östra Götaland pågår för fullt. Nu har ledarstaben runt KFF:s pojkallsvenskalag gjort klart med en handfull träningsmatcher under försäsongen.

Man jobbar på ytterligare träningsmatcher fram till seriestarten som är planerad till andra veckan i april. Dessutom väntar en SEF-turnering i Jönköping helgen 4-6 mars.

Försäsongsmatchandet för Kalmar FF:s pojkallsvenskalag ser ut som följer:

Lördag 5 februari, 10:30, Johansfors IF A - Kalmar FF (Emmaboda konstgräs)

Lördag 19 februari, 13:00, Östers IF PA - Kalmar FF (Tipshallen)

Tisdag 22 februari, 18:00, Mjällby AIF PA - Kalmar FF (Strandvallen)

Söndag 27 februari, 10:00, Kalmar FF - Färjestadens GoIF B (Fredriksskans konstgräs)

Onsdag 9 mars, 19:00, Kalmar FF - Ängö BK A (Gasten konstgräs)

*****

Nu är tv-sändningarna inför årets allsvenska vårsäsong klara. Anmärkningsvärt är att premiären på Guldfågeln arena mot Djurgården inte sänds i Canal plus. Istället satsar de på matchen Malmö FF-Halmstad.

Kalmar FF:s matcher som sänds i Canal plus:

Fredagen den 6 maj: Örebro SK - Kalmar FF

Måndagen den 20 juni: Malmö FF - Kalmar FF

Måndagen den 18 juli: Kalmar FF - Helsingborgs IF

Söndagen den 24 juli: AIK - Kalmar FF


5 snabba frågor till...

Måndag 17 jan 2011, 23:13

Joakim Karlsson, här i U21-finalen mot BK Häcken i november som också hans sista framträdande i KFF-tröjan. Foto: Johanna Eriksson.

Joakim Karlsson, som efter fem säsonger lämnade Kalmar FF och nu återfinns i division 1-klubben Kristanstads FF.

1. Har du kommit till rätta i Kristanstad?

- Ja, det har jag. Jag flyttade ner den 8 januari och bor i en stor tvårumslägenhet på Söder. Den ligger 50 meter från idrottsplatsen och 150 meter från centrum, så det är helt perfekt. Sedan jobbar jag på Team Sportia och det är ett bra jobb som går att kombinera med fotbollen. Hur mycket tid jag kommer att jobba är helt anpassat efter fotbollen, men jag försöker skramla ihop till en halvtid i alla fall.

2. Hur har mottagandet varit från klubben och spelarna?

- Mottagandet från klubben har varit kanon. Precis som jag sagt hela tiden så har Kristianstad hela tiden varit oerhört hjälpsamma med allt. Och spelarna är riktigt trevliga, man känner sig som hemma direkt.

3. Hur har de första träningarna varit?

- Laget har varit igång med träning under hela december. Jag själv drog igång 11 januari och träningarna har varit väldigt lika Kalmars träningar. Tränaren Peter Persson har faktiskt lite samma tänk som Nanne Bergstrand. Mest styrkan som är annorlunda, lite annat tänk här angående den.

4. Är målsättningen att ta steget upp till Superettan?

- Jajjemen, får vi bara in en bra anfallare så ser det riktigt bra ut. Då är jag säker på att vi är med där uppe och krigar.

5. Till sist. Blir det ett besök på Guldfågeln Arena under säsongen?

- Det får man försöka ta sig tid till. Det vore kul att kika in nya arenan och se min kära vän Mattias Johansson spela.


Anton Agebjörn får ny förbundskapten

Måndag 17 jan 2011, 16:11

KFF:s Anton Agebjörn får ny förbundskapten i P17/94-landslaget. Foto: Mats Holmertz.

Claes Ericsson blir ny förbundskapten för P17/94-landslaget.

SvFF:s spelarutbildningsansvarige på pojksidan, Claes Eriksson, blev i dag klar som ny förbundskaptenen för P17/94-landslaget. Han tar över efter Roland Larsson som den här säsongen tar sig an den nya landslagskullen pojkar födda 1996.

I P17/94-landslaget ingår bland annat KFF:s tipselitspelare Anton Agebjörn som den gångna säsongen gjorde fyra framträdande i den blågula tröjan. Senaste landslagsuppdraget för KFF-mittfältaren var ett läger på Bosön i början på december.

P17/94-landslaget kommer under april eller maj att spela två träningslandskamper mot Schweiz och i juli följer ett läger och dessutom fyrnationsturnering i Halland dit Norge, Island och Wales är inbjudna.

94:orna är en kull som spelat trevlig och bra fotboll. Det ska bli spännande och inspirerande komma ut och vara mera delaktig i verksamheten, säger Claes Eriksson till svenskfotboll.se.

Claes Ericsson, 52, har tidigare bland annat tränat Brommapojkarna i allsvenskan och Hammarbys U-lag.


Pojkallsvenskan: Träningsmatch mot ÖIF

Söndag 16 jan 2011, 21:58

I måndags startade KFF:s pojkallsvenskatrupp upp fotbollssäsongen då spelarna samlade för årets första träning. Nu har laget fått klart med försäsongens första träningsmatch.

Lördagen den 19 februari beger man sig till Växjö för ett möte med Östers IF. Ett lag som KFF även ställs mot till kommande seriespel i Pojkallsvenska Östra Götaland. Vart matchen kommer att spelas i Växjö är fortfarande inte klart. Däremot är avsparkstiden bestämd till 11:30.

Tidigare i veckan fick också lagledaren Thomas Hellkvist träningstiderna av Kalmar Kommun. Det gör att man nu kan börja boka in kommande träningsmatcher på hemmaplan inför seriestarten i Pojkallsvenskan Östra Götaland som är är planerad till andra veckan i april.


Uttåg ur Nike Premier Cup

Lördag 15 jan 2011, 22:17

Kalmar FF:s U1-tränare Göran Persson. Foto: KFF ungdom

Kalmar FF:s U1-lag avancerade inte vidare till Sverigeslutspelet i Nike Premier Cup 2011. Det står klart efter dagens Smålandsslutspel i Jönköping. En seger, en oavgjord och en förlust innebar att laget inte tog sig vidare från gruppspelet.

För en vecka sedan tog sig KFF:s U1-lag vidare till regionalt kvalspel i Futsal-SM P15. I dag var laget återigen på plats i Elmiahallen i Jönköping. Denna gång handlade det om Smålandsslutspel i Nike Premier Cup. 12 lag fanns i startfältet där slutsegraren skulle få representera Småland i Sverigeslutspelet.

Kalmar FF startade dagen med möte mot Gislaveds IS. Det unga KFF-laget inledde dock ängsligt och det utnyttjade Gislaved som kunde göra 1-0 redan efter sju minuter. Man kom tillbaka starkt efter mardrömsstarten och dominerade resten av matchen som spelades under 25 minuter. Men en storspelade målvakt i Gislaved skulle visa sig bli helt matchavgörande och KFF fick lämna planen mållösa.

I nästa match stod Aneby SK på programmet. Även i denna match dominerade KFF stort spelmässigt, men gjorde det lite väl svårt omkring motståndarnas straffområde och var alldeles för omständliga. Matchen slutade mållöst, trots en klart bättre insats än i mötet med GIS.

I den avslutade gruppmatchen mot Råslätts SK lossande allt för KFF. Laget körde fullständigt över Jönköpingslaget och när matchen var slut stod det hela 7-0 på ljustavlan. Isak Ziegenfeldt stod för ett härligt hattrick och övriga målskyttar blev David Nyborg, Ramon-Pascal Lundquist, Meriton Kozhani och Josef Abdi. Matchen blev också den målrikaste i turneringen, men tyvärr så räckte det inte för KFF för att avancera vidare till semifinal.

- Det märks när vi kommer till sådan här sammankomster att vi inte är lika erfarna på detta som andra lag. Vi blir lite tagna av stundens allvar. Vågar inte riktigt tro på oss själva. Därtill måste alla leverera samtidigt för att vi skall gå vinnande ur en sådan här turnering. Därför är det viktigt att vi hela tiden nu har en hög träningsnärvaro, håller ett högt tempo på träningarna och jobbar med både fysik och bolltempo. Men vi lärde oss mycket denna dag som vi tar med oss framöver i vår fotbollsutveckling.

- En spelare som jag gärna vill framhålla som överraskade på ett mycket positivt sätt under turneringen var Isak Ziegenfeldt, som kom till KFF från Kalmar Södra inför denna säsong. Han gör ett jättejobb, oavsett position han spelar på och jobbar alltid hårt. Det skall bli intressant att följa honom under året, säger KFF-tränaren Göran Persson.

Jönköpings Södra IF stod till sist som slutsegrare efter finalseger 2-1 över Färjestadens GoIF - och får nu representera Småland i kommande Sverigeslutspel i Nike Premier Cup 2011.

U1-lagets agenda framöver ser ut enligt följande.

22 januari: Träningsmatch mot Jönköpings Södra IF (P-96).

30 januari: Regionskval i Futsal SM i Falkenberg (lag från Småland, Skåne, Halland och Blekinge gör upp om plats till SM-slutspelet i Göteborg).

4-6 mars: Tipselit Cup i Jönköping.


Johnny Petersson: "16 lag är det korrekta antalet för allsvenskan"

Lördag 15 jan 2011, 12:56

Allsvenskan kan banta från 16 till tolv eller tio lag. En eventuell förändring som får KFF-ordförande Johnny Petersson att slå bakut.

16 lag är det korrekta antalet för allsvenskan.

Läs mer HÄR


U21: Förslag till spelordning

Lördag 15 jan 2011, 00:22

Lasse Johansson blir tränare på halvtid i Kalmar FF och kommer bland annat att coacha laget i Folksam U21-allsvenskan. Foto: Paul Madej.

Förslag till spelordning för Kalmar FF i Folksam U21 Södra 2011.

I onsdags kom förslaget till spelordning för Kalmar FF i Juniorallsvenskan Elit Södra. Nu har även förslaget till spelordning för U21-allsvenskan presenterats.

Folksam U21-serien är till för spelare födda 1989 och senare. Fem överåriga spelare tillåts, sex om man använder sig av en överårig målvakt. Totalt kommer 28 lag till spel den här säsongen och dessa är fördelade i tre serier - norra, mellersta och södra. Efter avslutat seriespel väntar slutspel för de fem bäst placerade lagen i den södra och mellersta gruppen, de fyra bäst placerade lagen i norra gruppen samt ett lag från samtliga serier med högst rankar snittpoäng. Finalspelet omfattar kvartsfinal, semifinal och final.

Kalmar FF kommer som tidigare år att tillhöra den södra serien. En serie som laget vunnit de fyra senaste åren. Förra säsongen tog sig även KFF ända fram till en final i Folksam U21. Där blev dock BK Häcken för svåra som kunde vinna med 2-1 på Fredriksskans. IFK Värnamo är nya i den södra serien och ersätter IF Limhamn/Bunkeflo som till iår inte kommer till spel med något U21-lag. Värnamo har tidigare säsonger spelat i den mellersta serien.

Ny matchcoach för Kalmar FF:s U21-lag blir Lasse Johansson som tar över efter Giles Stille, som den här säsongen kommer lägga ner mer tid på a-truppens träningar. Jonas Karlsson blir kvar som lagledare.

KFF:s hemmamatcher kommer att spelas på konstgräsplanen ute vid Guldfågeln Arena.

Läs även: U21: Statistik 2010

Serieindelning Folksam U21-allsvenskan 2011

Norra: Djurgårdens IF, Gefle IF FF, IFK Norrköping, IF Brommapojkarna, Syrianska FC, Åtvidabergs FF, GIF Sundsvall, IK Brage, IK Sirius.

Mellersta: IF Elfsborg, IFK Göteborg, Ljungskile SK, BK Häcken, Falkenbergs FF, Jönköpings Södra IF, FC Trollhättan, GAIS, Qviding FIF.

Södra: Kalmar FF, Halmstads BK, Helsingborgs IF, Malmö FF, Trelleborgs FF, Mjällby AIF, Ängelholms FF, Landskrona BoIS, IFK Värnamo, Östers IF.

Nedan ser du förslag till spelordning för Folksam U21 Södra och definitivt spelprogram fastställts på spelordningsmötet som hålls i slutet på nästa vecka.

Folksam U21 Södra 2011

Mars

30 Landskrona BoIS - Kalmar FF

April

05 Kalmar FF - Ängelholms FF

12 Kalmar FF - Malmö FF

26 IFK Värnamo - Kalmar FF

Maj

03 Kalmar FF - Mjällby AIF

24 Helsingborgs IF - Kalmar FF

31 Kalmar FF - Östers IF

Juni

07 Trelleborgs FF - Kalmar FF

14 Kalmar FF - Halmstads BK

28 Kalmar FF - Landskrona BoIS

Juli

12 Ängelholms FF - Kalmar FF

19 Malmö FF - Kalmar FF

26 Kalmar FF - IFK Värnamo

Augusti

02 Mjällby AIF - Kalmar FF

09 Kalmar FF - Helsingborgs IF

16 Östers IF - Kalmar FF

23 Kalmar FF - Trelleborgs FF

September

06 Halmstads BK - Kalmar FF


KFF förlänger med Etrit Berisha

Fredag 14 jan 2011, 21:02

Målvakten Etrit Berisha skrev under fredagen på ett nytt långtidskontrakt med Kalmar FF. Foto: Johanna Eriksson.

Etrit Berisha stannar i Kalmar FF. Under fredagen förlängde den 21-årige målvakten sitt kontrakt med ytterligare tre år och det nya kontraktet sträcker sig över säsongen 2013.

Inför säsongen 2009 tog Etrit Berisha steget upp från spetsgruppen till a-laget. Sedan dess har utvecklingskurvan pekat spikrakt uppåt för den Kosovo-födde målvakten. Under sommaren/hösten har Berisha varit Nanne Bergstrands förstaval mellan stolparna och därmed förpassat målvaktslegenden Petter Wastå till bänken. Totalt blev det 14 matcher från start i allsvenskan med sju hållna nollor och en räddningsprocent på 88 för Berisha som nu har tackat ja till ett nytt långtidskontrakt med Kalmar FF.

- Det känns riktigt bra att jag nu har skrivit på för ytterligare tre år i Kalmar FF. Efter de tre säsonger jag varit här så har jag utvecklats och lärt mig mycket, speciellt efter förra säsongen då jag fick en hel del speltid. Jag är tacksam mot alla i föreningen som har gett mig bra stöd under hela tiden. Under de kommande tre åren så ska jag, precis som tidigare, ge max varje gång och varje match se till att bli bättre för laget så att vi kan nå nya framgångar, säger Etrit Berisha till KFF:s hemsida.

Etrit Berisha har under hösten dragit med en herniaskada och opererades i Tyskland i slutet av november. Han har inte kunnat tränat så mycket under uppehållet, men räknar med att kunna gå för fullt igen om några veckor.

KFF:s klubbchef Svante Samuelsson är också nöjd med att man kommit fram till en lösning med Berisha som kom 2008 till Kalmar FF från 2 Krriku.

- Etrit etablerade sig i allsvenskan under förra säsongen och visade att han redan håller hög allsvensk klass. Han kommer att fortsätta att utvecklas ytterligare och vi är väldigt nöjda med att ha skrivit ett nytt avtal med honom, säger Svante Samuelsson.

Etrit Berisha blev även 2010 belönad med utmärkelsen för årets herrspelare inom Smålandsfotbollen.

Nu återstår det att se om Etrit Berisha kan följa upp 2010-års succésäsong även 2011.


Truppen till Nike Premier Cup

Fredag 14 jan 2011, 08:47

Merithon Kozhani finns med i KFF-truppen som i morgon ska spela Nike Premier Cup i Jönköping. Foto: KFF Ungdom.

Under lördagen åker Kalmar FF U1-lag till Jönköping för att spela smålandsslutspel i Nike Premier Cup 2011. KFF-tränarna Göran Persson och Mikael Nilsson har tagit ut 16 spelare och presenterar följande trupp till turneringen.

KFF-truppen: Alexander Kungsman (mv), Robin Eriksson, Jesper Löfgren, Nico Vekurinmäki, Giga Kapanadze, Pontus Fredriksson, David Nyborg, Per Molander, Merithon Kozhani, Ramon-Pascal Lundquist, Oskar Nilsson, Arvid Johansson, Isak Ziegenfelt, Herman Hallberg, Josef Abdi, Gustav Timlon.

Nike Premier Cup är en internationell turnering för 14-åringar där vinnaren från regionskvalen till slut kan hamna i en världsfinal. För Kalmar FF väntar inledningsvis ett smålandsslutspel i Elmiahallen och det unga KFF-laget har lottats in i grupp 2 tillsammans med tillsammans med Gislaveds IS, Aneby SK och Råslätts SK.

Totalt kommer 12 lag till spel med fyra lag fördelade i tre grupper. Ettan i varje grupp, samt bästa tvåan går vidare till semifinal. Samtliga matcher spelas 1x25 minuter och varje lag får innehålla 16 spelare per match (5 avbytare). Segrande lag i finalen belönas med en plats till Sverigeslutspel som även det avgörs i Elmiahallen helgen 19-20 februari.

Gruppindelning - Premier Cup 2011

Grupp 1: Lindsdals IF, Färjestadens GoIF, Nässjö FF, Husqvarna FF

Grupp 2: Gislaveds IS, Kalmar FF, Aneby SK, Råslätts SK

Grupp 3: Östers IF, Jönköpings Södra IF, Hvetlanda GIF, Bankeryds SK.

Spelschema - Kalmar FF

10:30 Gislaveds IS - Kalmar FF

12:30 Aneby SK - Kalmar FF

16:00 Råslätts SK - Kalmar FF

För U1-laget väntar ytterligare en resa till Jönköping kommande helg. Lördagen den 22 januari ställs laget mot Jönköpings Södra IF i en träningsmatch i Elmiahallen.

- Då kommer vi att bland annat att komplettera truppen med några spelare som varit lätt skadade och några som får chansen att visa upp sig. Vi kommer inte att ta med PA-spelarna upp till denna match. Det gör det extra spännande och se vilka som då tar chansen och kliver fram, berättar Göran Persson.

De fem spelarna i Nike Premier Cup-truppen som varit uppe i PA-laget är Alexander Kungsman, Robin Eriksson, Pontus Fredriksson, Per Molander och Merithon Kozhani.


Israelssons nya tröjnummer

Torsdag 13 jan 2011, 12:22

Erik Israelsson hade ett önskemål att få byta tröjnummer till den här säsongen. I dag gick det igenom och framöver kommer KFF-mittfältaren att bära nummer fyra på ryggen - vanligtvis ett nummer för en försvarare.

Ända sedan säsongen 2008 har nummer fyra prydit ryggen på Marcus Lindberg. När det blev klart att försvararen skulle lämna Kalmar FF för spel i Ängelholms FF så har det spekulerats om vem som skulle ta över den tröjan.

Nu är det klart att Erik Israelsson kommer bära den tröjan framöver och därmed blir nummer tjugo ledig - en tröja som Israelsson sprungit runt i sedan tre år tillbaka.

Vilka tröjnummer som nyförvärven Alban Dragusha och Liridon Leci blir tilldelade är fortfarande inte bestämt.


Juniorallsvenskan: Förslag till spelordning

Onsdag 12 jan 2011, 20:24

KFF-tränaren Jens Nilsson. Foto: Mats Holmertz.

Förslag till spelordning för Kalmar FF i Juniorallsvenskan Södra Elit 2011.

Under onsdagen presenterades det preliminära spelprogrammet för Juniorallsvenskan Elit. Ett seriespel som omfattar totalt 24 lag som delas in i två serier, norra och södra, om vardera 12 lag. Efter genomfört seriespel, enligt seriemetoden, går de fem främst placerade lagen i respektive serie vidare till SM-slutspel. De tre sist placerade lagen i respektive serie flyttas ned till Juniorallsvenskan division 1 2012.

Kalmar FF:s tipselitlag vann Juniorallsvenskan Elit Södra 2010 och kommer till årets säsong att ställas mot tre nya lag. Det handlar om Norrby IF, FC Trollhättan och Mjällby AIF som alla tog steget upp till elitdivisionen. GAIS, Helsingborgs IF och Landskrona BoIS ramlade ur serien under den gångna säsongen och återfinns numera i Juniorallsvenskan division 1.

På ledarsidan blir det inga förändringar jämfört med förra året. Jens Nilsson är huvudtränare och vid sin sida får han Fredrik Carlén som assisterande. Jonas Karlsson är lagledare. Kalmar FF:s samtliga hemmamatcher kommer att spelas på konstgräsplanen ute vid Guldfågeln Arena.

Kommer KFF bland de fem första lagen i serien väntar slutspel som startar 8-9 oktober. Finalen i JSM-slutspelet är planerad till helgen 29-30 oktober.

Lagen i den norra serien är: AIK, Djurgårdens IF, Enskede IK, Eskilstuna City FK, GIF Sundsvall, Hammarby IF, IF Brommapojkarna, IFK Norrköping, IK Brage, Vasalunds IF, Västerås SK FK.

Läs även: Juniorallsvenskan: Statistik 2010

Nedan ser du förslag till spelordning och definitivt spelprogram fastställts på spelordningsmötet som hålls onsdagen den 19 januari.

Juniorallsvenskan Elit Södra 2011

April

09 Kalmar FF - IF Elfsborg

16 Malmö FF - Kalmar FF

23 Kalmar FF - FC Trollhättan

30 Halmstads BK - Kalmar FF

Maj

07 Kalmar FF - Norrby IF

14 IFK Göteborg - Kalmar FF

21 BK Häcken - Kalmar FF

28 Kalmar FF - Åtvidabergs FF

Juni

04 Östers IF - Kalmar FF

11 Kalmar FF - Örgryte IS

18 Mjällby AIF - Kalmar FF

25 Kalmar FF - Mjällby AIF

Juli

30 Örgryte IS - Kalmar FF

Augusti

06 Kalmar FF - Östers IF

13 Åtvidabergs FF - Kalmar FF

20 Kalmar FF - BK Häcken

27 Kalmar FF - IFK Göteborg

September

03 Norrby IF - Kalmar FF

10 Kalmar FF - Halmstads BK

17 FC Trollhättan - Kalmar FF

24 Kalmar FF - Malmö FF

Oktober

01 IF Elfsborg - Kalmar FF


Hallå där...

Onsdag 12 jan 2011, 16:22

Dennis Andersson, som idag fyller 17 år.

Grattis på födelsedagen!

- Tackar.

Hur firar du dagen?

- Vi ska ha ett litet kalas till kvällen då familjen och flickvännen kommer hit. Till helgen åker jag hem för att bli firad av mina släktingar.

Inga lagkamrater som har hittat på något bus ännu?

- Nej, inte än i alla fall. Vi får väl se vad som händer framåt dagen.

Du kom till KFF:s tipselittrupp från Älmeboda/Linneryd i augusti förra året. Hur trivs du i Kalmar FF?

- Jag trivs riktigt bra.

Ni startade upp försäsongsträniungen i måndag. Skönt att vara igång igen?

- Ja, det måste jag säga. Skönt att vara ute på planen igen och få känna på lite boll.

Vad har du satt upp för målsättning inför den här säsongen?

- Att utvecklas så mycket som möjligt och försöka ta en plats i startelvan.

Till sist. Du tillhör också Smålandslaget och i måndags tog förbundskaptenen Ingvar Bjärsmyr ut truppen till den viktiga kvalmatchen mot Bohuslän i Cup Byggnad. Totalt blev fem spelare från KFF uttagna och du finns med i 18-mannatruppen. Hur går dina tankar inför matchen?

- Jag tror och hoppas att vi kommer gå segrande ur den striden. Vi har väldigt bra lag, så jag tror det kommer gå utmärkt.


Skadeläget och souvenirbutik i Baronen

Tisdag 11 jan 2011, 14:50

KFF-målvakten Etrit Berisha opererades i München i december och kommer troligtvis att smygas igång under januari. Foto: Paul Madej.

Under måndagen startade Kalmar FF upp försäsongen med ett teoripass på Fredriksskans. Nanne Bergstrand samlade spelarna i drygt en timme, sedan var träningen över. I eftermiddag väntar årets första fotbollsträning på konstgräset och sedan rullade det vidare med ytterligare fyra pass innan första träningsveckan är slut.

Brassen Daniel Sobralense, som missade sitt plan till Sverige, anländer till Kalmar på fredag kväll. Nyförvärven Alban Dragusha och Liridon Leci beräknas ansluta till truppen i slutet på nästa vecka.

Under uppehållet har några spelare opererats och så här ser skadeläget ut i truppen.

Etrit Berisha opererades i München för sports hernia i december och ska testat om han kan börja gå för fullt nu. Kommer troligtvis att smygas igång under januari.

Tobias Carlsson opererade höften i november. Har lite känningar fortfarande men ska kunna gå för fullt inom ett par veckor.

Tobias Eriksson har vilat sitt onda knä sedan säsongsslutet. Ska testas om han är helt återställd i veckan.

Daniel Mendes avslutade 2010 med ljumskbesvär, men är helt återställd nu.

Robin Östlind opererade båda höfterna i augusti. Behöver ännu tid innan han kan gå för fullt.

*****

Kalmar FF planerar att öppna en tillfällig souvenirbutik i Baronen Köpcenter. Tanken är att man ska bli av med sitt gamla lager av souvenirer innan flyttlasset går vidare till nybyggda Guldfågeln Arena. Väl på plats i de nya lokalerna ska ett helt nytt sortiment av röd-vita souvenirer presenteras.

Enligt vad 90 röda minuter erfar ska den tillfälliga souvenirbutiken nere på Baronen bli där den gamla glasskiosken låg. Tanken är att KFF-butiken ska öppna 24 januari och vara öppen sju dagar i veckan.

KFF har tidigare haft en tillfällig souvenirbutik i Baronen. Det var i december 2008 med ett mycket lyckat resultat.

*****

Du har väl inte missat det här?

Köp säsongskort till ditt barn för 150:- på Guldfågeln Arena. Ett erbjudande för dig med MediaMax-kort.

Visa ditt MediaMax-kort när du köper ett säsongskort för 2011 på Barometerns familjeläktare (2800:-) så får du köpa ett säsongskort för barn upp till 18 år för 150:- (ordinarie pris 300:-).

Säsongskorten säljs på Kalmar FF:s kansli på Fredriksskans, öppet vardagar 08:00-12:00 och 13:00-16:00.

*****

Är Möre BK:s talangfulle målvakt Fredrik Karlsson, född 1996, lösningen på målvaktsfrågan i pojkallsvenskatruppen sedan Oliver Bergman lämnat för spel i Smedby BoIK?


Aneby-talang på väg till Kalmar FF

Måndag 10 jan 2011, 20:38

16-årige Tobias Åkesson från Aneby SK kan vara på väg till Kalmar FF. Foto: Privat.

Aneby SK:s mittfältare Tobias Åkesson kan vara på väg till Kalmar FF. Den talangfulle 16-åringen har varit på besök i Kalmar och tränat med tipselittruppen. Men sig hem fick han ett fått U-kontrakt att ta ställning till.

- Det stämmer. Jag var nere i Kalmar i början på december och har fått ett erbjudande. De ville att jag skulle börja redan nu, men det lutar åt att jag kommer ner igen och tränar under sportlovet och påsklovet och eventuellt flyttar till Kalmar till sommaren, säger Tobias Åkesson som började sin karriär i Bälaryds IK.

Kalmar FF har haft Tobias Åkesson under radarn under en längre tid. Trots sin unga ålder har den talangfulle innermittfältaren redan testat på seniorfotboll och spelade i stort sett samtliga matcher för division 4-klubben den gångna säsongen. Det blev även tre mål framåt och en hel del assist från sin mittfältsposition.

- Det har gått bra för mig och jag har fått vara skadefri. Tyvärr så missade vi att kvala upp till division 3, konstaterar den 179 cm långe och 65 kilo tunge Åkesson som även tillhör Smålandslaget i sin årskull.

- Där spelar jag oftast vänsterback eftersom jag är vänsterfotad. Högerfoten är min svaghet och min styrka ligger i passningsspelet och snabbheten.

När kommer du att bestämma dig om det blir Kalmar FF?

- Eftersom jag var nere i Kalmar och tränade i december, samtidigt som de ville att jag skulle börja redan vid årsskiftet så kändes det lite tidigt. Då hade jag knappt kunnat förbereda mig för en flytt och därför väntar jag lite. En flytt till sommaren känns därför mer intressant.

Hur kommer du i så fall göra med skolan?

- Jag går elprogrammet i Tranås nu. Kalmar FF lovade att jag skulle få fortsätta med det på ett annat gymnasie i Kalmar. Jag skulle även få spela med deras fotbollsgymnasie.

Har du bra koll på Kalmar FF:s verksamhet?

- Eftersom Kalmar FF är den klubb som ligger hyffsat lokalt och spelar högst upp så har man altiid följt dem. Sedan har jag också hört att föreningen har duktiga juniorer, avslutar Tobias Åkesson.


5 snabba frågor till...

Måndag 10 jan 2011, 18:59

Hampus Bohman. Foto: Mats Holmertz.

Hampus Bohman, som i eftermiddags var tillbaka på Fredriksskans när Kalmar FF startade upp försäsongen.

1. Skönt att vara tillbaka efter semestern?

- Ja, det är otroligt skönt. Det ska bli härligt att äntligen komma igång igen.

2. Berätta lite om dagens träning?

- Vi hade bara teori och Nanne (Bergstrand) gick igenom lite om hur året kommer att se ut med träningsläger och matcher med mera. I morgon väntar fysträning på förmiddagen och ett vanligt fotbollspass på eftermiddagen.

3. Och hur ser resten av veckan ut?

- Vi har ledigt på onsdag och på torsdag väntar dubbla träningar. På förmiddagen har vi vårt yo-yo test och sedan kör vi styrkepass på eftermiddagen. På fredag och lördag är det vanlig fotbollsträning som gäller.

4. Samtliga spelare närvarande eller saknades någon?

- Alla var på plats förutom Daniel Sobralense och de två nya spelarna från Albanien.

5. Till sist. Vad har du satt upp för målsättning den här säsongen?

- Att utvecklas som spelare och kunna bli konkurrenskraftig på en ordinarie plats.


KFF-kvintett ställs mot Bohuslän

Måndag 10 jan 2011, 13:20

Oliver Bohman, en av fem KFF-spelare som i slutet på månaden ska spela slutspelskval med Småland mot Bohuslän. Foto: Mats Holmertz.

Ingvar Bjärsmyr, förbundskapten för Smålandslaget P94, har nu presenterat truppen inför stundande slutspelskval mot Bohuslän i Cup Byggnads. Med i den småländska 18-mannatruppen återfinns hela fem spelare från Kalmar FF:s organisation: Viktor Olofsson, Dennis Andersson, Oliver Bohman, Victor Nilsson och Anton Agebjörn. Även Vidar Pettersson från Lindsdals IF är uttagen från regionen.

KFF:s Filip Engelholm fanns med under gruppspelet, men fick inte plats i truppen den här gången.

Småland missade chansen att ta en direktplats till slutspelet efter att ha kommit tvåa i gruppspelet. Skåne vann gruppen sedan man spelat oavgjort 2-2 mot Småland i den sista matchen och därmed avancerat vidare med ett måls marginal. Nu väntar istället en helt avgörande match mot Bohuslän som spelas lördagen den 29 januari klockan 15:00 i Stenungsund (konstgräs).

- Jag tror att vi kommer vinna med den här truppen som har blivit uttagen. Det känns riktigt stabilt, säger KFF-anfallaren Victor Nilsson som gjorde ett mål i 3-0-segern mot Blekinge i gruppspelet.

Segrande lag tar en plats i slutspelet som avgörs 4-6 februari i Jönköping (spelas utomhus). Som gruppvinnare är Jämtland/Härjedalen, Dalarna, Halland, Skåne, Stockholm, Västergötland och Östergötland kvalificerade för slutspelet.

Finalen i Cup Byggnads spelas vecka 27 under sommarens elitpojkläger i Halmstad.

Smålandstruppen: Tobias Åkesson, Aneby SK, Adam Olofsson, IFK Värnamo, Tobias Andersson, IFK Värnamo, Arber Hasani, IFK Värnamo, Niclas Rådefjäll, Jönköpings Södra IF, Anton Cajtoft, Jönköpings Södra IF, Dennis Andersson, Kalmar FF, Oliver Bohman, Kalmar FF, Viktor Olofsson, Kalmar FF, Victor Nilsson, Kalmar FF, Anton Agebjörn, Kalmar FF, Vidar Pettersson, Lindsdals IF, Adam Bergqvist, IFK Värnamo, Alexander Alegre, Värnamo Södra FF, Darijan Bojanic, Östers IF, Elias Todevski, Östers IF, Jesper Andersson, Östers IF.

Kvalmatcher till slutspelet i Cup Byggnads 2010-2011

2011-01-22 Värmland - Södermanland

2011-01-23 Västmanland - Uppland

2011-01-29 Bohuslän - Småland

2011-01-30 Ångermanland - Hälsingland


Nike Premier Cup 2011

Söndag 09 jan 2011, 11:54

Göran Persson, huvudtränare för Kalmar FF:s P96-lag, som nästa helg åker iväg till Jönköping för att spela smålandsslutspel i Nike Premier Cup. Foto: KFF Ungdom.

Kalmar FF:s U1-lag yngre tog sig under lördagen vidare till regionalt kvalspel i Futsal-SM P15. Nästa helg väntar nya utmaningar när det unga KFF-laget återigen åker till Jönköping - denna gång för smålandsslutspel i Nike Premier Cup 2011. En internationell turnering för 14-åringar där vinnaren från regionskvalen till slut kan hamna i en världsfinal.

Jönköpings Södra IF står för andra året i rad som värd för smålandsslutspelet, som spelas lördagen den 15 januari i Elmiahallen. Totalt kommer 12 lag till spel med fyra lag fördelade i tre grupper. Ettan i varje grupp, samt bästa tvåan går vidare till semifinal. Segrande lag i finalen belönas med en plats till Sverigeslutspel som även avgörs i Elmiahallen helgen 19-20 februari.

Det lag som vinner Sverigeslutspelet ställs mot europeiskt motstånd och kan till slut som sagt hamna i en världsfinal.

Kalmar FF har lottats in i grupp 2 tillsammans med Gislaveds IS, Aneby SK och Råslätts SK. Samtliga matcher spelas 1x25 minuter och varje lag får innehålla 16 spelare per match (5 avbytare).

Vid oavgjort resultat i semifinal tillgrips straffar enligt SvFF bestämmelser. Vid oavgjort resultat i finalen tillgrips förlängning 1x10 minuter. Är det fortfarande oavgjort efter förlängningen tillgrips straffar.Gruppspelet startar 08:30 och finalspelet 17:30.

Kalmar FF kommer att coachas av huvudtränaren Göran Persson, samt assisterande Mikael Nilsson under Nike Premier Cup. Truppen som åker till Jönköping presenteras under nästa vecka.

Gruppindelning - Premier Cup 2011

Grupp 1: Lindsdals IF, Färjestadens GoIF, Nässjö FF, Husqvarna FF

Grupp 2: Gislaveds IS, Kalmar FF, Aneby SK, Råslätts SK

Grupp 3: Östers IF, Jönköpings Södra IF, Hvetlanda GIF, Bankeryds SK.

Spelschema - Kalmar FF

10:30 Gislaveds IS - Kalmar FF

12:30 Aneby SK - Kalmar FF

16:00 Råslätts SK - Kalmar FF

*****

Onsdagen den 26 januari kommer KFF:s nya officiella supporterklubb, Supporterunionen, ha sitt årsmöte. Mötet kickar igång klockan 18:00 och platsen blir troligtvis klubblokalen på Fredriksskans.

Sedan i slutet på November har en interimstyrelse bestående av nio personer varit verksam i Supporterunionen. Nu väntar föreningens första årsmöte som ska fatta beslut i en mängd frågor, samt andra praktiska saker inför stundande verksamhetsår.


Kalmar FF hade inga större problem med att avancera vidare till regionalt kvalspel i Futsal-SM. Foto: Privat.

KFF enkelt vidare i Futsal-SM

Lördag 08 jan 2011, 20:58

Kalmar FF vidare till regionalt kvalspel i Futsal-SM P15.

Under lördagen har KFF:s U1-lag yngre varit uppe i Jönköping och spelat distriktkval till Futsal-SM. KFF-tränarna Göran Persson och Lars Fredriksson hade tagit ut en trupp bestående av 12 spelare - åtta födda 1996 och fyra födda 1997.

Att tränarduon satsat på rätt spelare till lördagens kvalspel rådde det ingen tvekan om. Tre raka vinster gav gruppseger och nu väntar regionalt kvalspel som avgörs helgen 29-30 januari. Spelplats blir antingen i Falkenberg eller Mantorp. Kalmar FF är ett av två lag som är vidare från Småland. Den andra platsen görs upp i Värnamo under söndagen mellan Jönköping Södra IF, Emmaboda IS, Värnamo Södra FF och Aneby SK.

Det unga KFF-laget inledde dagen i Jönköpings Idrottshus med att besegra Västerviks FF med 2-1.

- Vi börjar spänt och nervöst i första matchen mot Västervik. De spelar ganska fysiskt och är mer på tårna, men vi kämpar oss in i matchen. Vi är det bättre bollspelande laget under hela matchen och får tillslut utdelning på det, berättar KFF-tränaren Göran Persson.

Knappt en timme senare körde KFF över Hovslätts IK med förkrossande 6-1.

- I den här matchen börjar vi mycket bättre och börjar spela ut och rör oss och håller högt bolltempo. Vi var överlägsna och vann komfortabelt med 6-1.

Den avslutade matchen mot IFK Öxnehaga blev en helt avgörande match om vilket lag som skulle vinna gruppen och därmed avancera vidare i kvalet. Men inte heller i gruppfinalen ställdes KFF på några större beskymmer och man kunde vinna med 4-0.

- I "finalen" mot Öxnehaga gör vi vår klart bästa match, såväl tekniskt som taktiskt. De har faktiskt inte ett enda skott på mål under 24 minuter. De ändrade spelsystem mot oss, men det hjälpte inte för grabbarna löste det på plan direkt. Utan sin storpelande målvakt hade det blivit mycket större siffror. Vi gör med andra ord en fantastiskt bra match, avslutar Göran Persson.

- I dag var det riktigt bra. Inledningsmatchen var som alla första matcher brukar vara och vi fick aldrig igång spelet. Men i de två andra spelade vi riktigt bra med många korta byten. Anfallarna skötte sitt jobb där framme och gjorde de flesta målen som kom på returer och sidospelningar förbi målvakten, säger försvararen och KFF-kaptenen Per Molander efter dagens kvalspel.

SM-kval Futsal P15 - Grupp 1

IFK Öxnehaga - Hovslätts IK 1 - 0

Västerviks FF - Kalmar FF 1 - 2

Målskyttar följer.

Kalmar FF - Hovslätts IK 6 - 1

Målskyttar följer.

IFK Öxnehaga - Västerviks FF 3 - 0

Hovslätts IK - Västerviks FF 1 - 3

Kalmar FF - IFK Öxnehaga 4 - 0

Målskyttar följer.


KFF-försvarare till IFK Berga

Lördag 08 jan 2011, 07:19

Emil Engström lämnar Kalmar FF för spel i IFK Berga. Foto: KFF Ungdom.

Emil Engström har bestämt sig för att lämna Kalmar FF. Nu klubbadress blir IFK Berga.

16-årige Emil Engström, fyller 17 i september, har sedan ett år tillbaka ingått i pojkallsvenskatruppen. Under den gångna säsongen har försvararen fått begränsat med speltid och mest fått agera inhoppare. Något som han nu tröttnat på och därför väljer att ta steget till IFK Bergas organisation.

- Det var ett svårt beslut, men samtidigt det bästa för mig. Jag fick ett erbjudande från IFK Berga, annars hade det nog inte blivit den klubben. Jag känner att speltiden blir ungefär som förra året och det är just speltid jag behöver. Därför känns IFK Berga som ett bra alternativ där jag får chansen att spela med såväl b- som c-laget, berättar Emil Engström.

Kommer du ingå i seniortruppen?

- Nej, det kommer jag inte. Det är ju trots allt division 3, men några träningar förväntar jag mig. Jag kommer att ingå i tredjelaget till att börja med och där ligger medelåldern på 16-17 år. Men jag kommer förmodligen spela i b-laget också där det är seniorer och ungdomar med bra kvalité, säger Emil som har Kalmar FF som sin moderklubb.

Känslan i kroppen?

- Det känns givetvis svårt att lämna Kalmar FF. Jag har spelat här sedan jag var knatte och har haft fantastiska lagkompisar. Tiden i KFF har varit mycket lärorika, men jag känner nu att jag behöver ta steget vidare för att få mer matchning.

När ansluter du till IFK Berga?

- Vi har upptaktsmöte på måndag och sedan börjar försäsongsträningen den 12 januari.

Emil Engström blir nu den sjunde spelaren att lämna pojkallsvenskatruppen. Sedan tidigare är det klart att följande spelare lämnar: Julius Schwere (Färjestadens GoIF), Emil Svensson (Trekantens IF), Zebastian Hellkvist (Trekantens IF), Måns Linge (Blomstermåla IK), Mondie Marku (Ängö BK), Eddie Marku (Kalmar Södra IF).

På pluskontot kan tränaren David Bergkvist räkna in följande spelare: David Kälveus (Färjestadens GoIF), Lukas Simonsson (Läckeby GoIF), Philip Andersson (Kalmar Södra IF), Erik Appelkvist (Kristianopels GoIF).


Dag 5: Barometern Cup

Fredag 07 jan 2011, 18:11

P13 Kalmar FF Vit.
Övre raden från vänster: Aras Barakat, August Ivarsson, Anton Larsson, Diyar Tasin, Jonas Karlsson, Hannes Bengtsson. Nedre raden från vänster: Carl Triberg Håkansson, Calvin Silverstrand, Elias Eriksson, Jones Abdi, Isak Olsson. Foto: Malin Gustavsson.

F13 Nättraby GoIF.
Övre raden från vänster: Magda Sjösten, Vilma Magnusson, Victoria Haakman, Emelie Andersson, Kajsa-Lisa Olsson, Julia Johansson. Nedre raden från vänster: Evelina Persson, Wilma Ahlmqvist, Nora Blihd, Tilda Jonsson, Elise Chrona. Malin Gustavsson.

Nättraby GoIF och Kalmar FF fick än en gång lyfta pokalen i Barometern Cup.

Nättraby GoIF och Kalmar FF kan blicka tillbaka på en bra vecka i Barometern Cup. I onsdags vann de båda lagen 14-årsklassen i stor stil. Lagens 13-åringarna ville inte vara sämre och gjorde om samma bedrift under fredagens avslutande speldag.

F13-finalen mellan Nättraby GoIF och Lindsdals IF var mållös med sex minuter kvar att spela. Då presenterade sig Nättrabys Magda Sjösten för publiken i sporthallen. Först satte hon 1-0 mellan benen på LIF-målvakten Cajsa Hallberg. Två minuter senare slog Magda till igen. Då pricksköt hon in sitt andra mål i Hallbergs högra hörn och fastställde slutresultatet till 2-0.

- Det var en sån cool känsla. Jag blev så glad och ville bara skrika rakt ut, berättade en sprudlande glad segerskytt efter matchen.

I P13-klassen fick Kalmar FF lyfta bucklan för andra gången den här veckan. KFF ställde två lag på benen och såväl de vita som röda laget tog sig enkelt vidare till eftermiddagens A-slutspel. Där lottades man in i samma grupp och efter en jämn kamp stod till slut det vita laget överst i tabellen. Det röda gänget slutade tvåa i gruppen sedan man gjort ett mål mindre än sina vita lagkamrater. Små marginaler med andra ord.

I finalen väntade Böda/Högby IF och det krävdes straffar för att skilja lagen åt. Efter 13 mållösa minuter kunde KFF:s Anton Larsson slå in den avgörande straffen som betydde 3-2 till KFF. Pokalen fick lagkaptenen Hannes Bengtsson motta av A-lagets Henrik Rydström som var dagens prisutdelare.

Kul för Kalmar FF:s P98-lag som aldrig tidigare har vunnit i Barometern Cup.

Barometern Cup 2011 är nu slut för den här gången. Turneringen, som totalt innehöll 135 lag och uppemot 1000 deltagare, kan sammanfattas med ett ord; succé! Under fem dagar, från morgon till kväll, har samtliga lag bjudit på glädje, kvicka dribblingar, precisa passningar och stenhårda skott.

Tio lag spelade hem varsin buckla i den fem årsklasserna. Men i Barometern Cup är alla lag och spelare stora vinnare och det gör turneringen unik på många sätt. Nu tar cuporganisationen med Robert Lövenklev i spetsen en välbehövlig vila innan planeringen för nästa års turneringen tar vid.

Barometern har under samtliga dagar tagit lagfoton på alla deltagande lag. Dessa ligger nu uppe i en bildspel som kan avnjutas HÄR.

*****

Zlatan Azinovic fick inte vara kvar i Kalmar FF sedan man bestämt att banta antalet målvakter. Nu ser det ut som att man har hittat en lösning. 22-åringen åker nämligen till Västmanland för att skriva på för Västerås SK nästa vecka.

VSK, som vann division 1 norra med marginal förra året, saknar en duktig målvakt sedan Oskar Wahlström valt att avsluta karriären.

Läs mer i lördagens Barometern.


Kosovo-duo till Kalmar FF

Torsdag 06 jan 2011, 21:50

Kalmar FF:s klubbchef Svante Samuelsson. Foto: Mats Holmertz.

Kalmar FF presenterade under torsdagskvällen två nyförvärv inför året säsong.

Kalmar FF har i dag kommit överens med Alban Dragusha och Liridon Leci om kontrakt som sträcker sig över tre säsonger. Båda spelarna spelar för Kosovos inofficiella landslag.

Alban Dragusha är 29 år och en rutinerad och utpräglad mittback och kommer närmast från spel med Skënderbeu Korçë i den albanska ligan. Mest känd i Europa är han för en två års lång avstängning han fick av Uefa efter att ha testats positivt för nandrolon i augusti 2007.

Liridon Leci är fyra år yngre och räknas mer som en allroundspelare. Senaste klubbadress har varit albanska K.F Kek Kastriot.

- Det är två spelare som vi haft koll på genom vår förre tränare Albert Bunjaki har haft i det inofficiella landslaget i Kosovo. Kjell (Nyberg) har även varit nere i Tirana och sett en match som de har spelat, säger Kalmar FF:s klubbchef Svante Samuelsson.

Är ni säkra på att det här är två spelare som håller rätt nivå?

- Vi har haft en bra dialog med Albert (Bunjaki) och det tror vi absolut att det är. Det är två killar som vi hoppas kommer bli bra för oss, säger Svante Samuelsson.

Läs mer i fredagens Barometern.


Dag 4: Barometern Cup

Torsdag 06 jan 2011, 20:33

P11 IFK Berga Vit.
Övre raden från vänster: Karl-Johan Wikström, Carl Gustafsson, Johannes Chatzikirkou, Ola Nilsson, Nils Sonesson.
Nedre raden från vänster: Melker Holm, Otto Hempel, Linus Strümpel, Simon Toulikas, Malte Persson. Foto: Malin Gustavsson.

F11 Färjestadens GoIF.
Övre raden från vänster: Julia Andersson, Ida Mårtensen, Sabina Pettersson, Elsa Bråve, Emmy Jämtin. Nedre raden från vänster: Tove Hansén, Rosalie Wallster, Kajsa Jaensson, Ellen Nilsson. Foto: Malin Gustavsson.

Färjestadens GoIF och IFK Berga var starkast under dagens spel i Barometern Cup.

Elvaåringarna intog Kalmar Sporthall under Barometern Cup:s fjärde speldag. Totalt kom 30 lag till spel, 20 pojklag och 10 flicklag och dagens stora vinnare blev Färjestadens GoIF och IFK Berga.

Reftele GoIF och Färjestadens GoIF möttes i F11:s final som blev en jämn och dramatisk match. Mållöst ända fram tills det bara var en halv minut kvar att spela. Då klev Tove Hansén fram och satte det matchavgörande 1-0 för Färjestaden.

- Jag fick ett friläge, sprang fram och sköt bollern i mål. När jag satte bollen tänkte jag; nu vinner vi det här, berättar segermålskytten Tove Hansén efter matchen.

I P11:s final hette finallagen Smedby BoIK grön och IFK Berga vit. Och det var Berga som satte full fart framåt direkt. 1-0 kom genom lagkaptenen Linus Strümpel och kort därefter utökade Melker Holm på till 2-0 efter ett dribblingsnummer i den högre skolan. Men knappt två minuter kvar av finalen kunde Malte Persson fastställa slutresultatet till 3-0 på en snygg halvvolley.

- Jättekul. Alla kämpade hårt och vi hade en bra passningsspel under hela turneringen, sade en nöjd Linus Strümpel som fick motta pokalen av KFF:s pojkallsvenskaspelare George Kotanidis.

I morgon väntar den avslutade dagen av Barometern Cup när det är dags för 13-årsklassen.

*****

Nu på lördag (8/1) åker Kalmar FF:s U1-lag yngre till Jönköping för att spela SM-kval i Futsal. KFF har lottats mot Västerviks FF, IFK Öxnehaga och Hovslätts IK och gruppsegraren i distriktkvalet går vidare till regionalt kvalspel som avgörs helgen 29-30 januari.

Matcherna kommer att spelas i Jönköpings idrottshus (D-hallen) och spelas under 2x12 minuter. KFF-tränarna Göran Persson och Lars Fredriksson har tagit ut 12 spelare och åker upp till Jönköping med följande trupp.

KFF-truppen: Alexander Kungsman (mv), Per Molander, David Nyborg, Nico Vekurinmäki, Robin Eriksson, Isak Ziegenfeldt, Pontus Fredriksson, Meriton Kozhani (alla födda -96). Ramon-Pascal Lundquist, Giga Kapanadze, Jesper Löfgren och Herman Hallberg (alla födda -97).

Spelprogram

14:10 Västerviks FF - Kalmar FF

15:00 Kalmar FF- Hovslätts IK

17:10 Kalmar FF - IFK Öxnehaga

Lite kuriosa om Kalmar FF:s motståndare

IFK Öxnehaga P-96

- Segrare i Cup Malmbäck

- Haft spelare som spelat i IFK Öxnehagas A lag i div 5.

- 5:a i P-96 NV2

Hovslätts IK

- Obesegrade i Laxacup 2010

- 4:a P96 NV 1 efter Gislaved IS, Nässjö FF och Värnamo Södra FF

- 2:a i Västervikscupen efter Västerviks FF

- 1 spelare kallad till Smålandslägret i Jönköping vid årsskiftet

Västerviks FF

- 2:a Nisse Lull Cup

- 1:a i Hovslätts IK

*****

I går stolta vinnare i Barometern Cup. I eftermiddags kom nästa framgång för KFF:s P97-gäng som besegrade Husqvarna FF:s dito i en vänskapsmatch i Jönköping.

Matchen, som spelades under 3x25 minuter i Elmiahallen, blev jämn med ett högt tempo från båda lagen. Och det var under den sista tredjedelen som KFF avgjorde matchen. Då klev nämligen Omar Hadzalic in i handlingen och tryckte in två bollar och fastställde slutresultatet till 5-3.

Övriga rödvita målskyttar blev: Filip Stenmark, Hampus Loftenius och Calle Blomkvist.

Husqvarna FF, som hade bjudit upp KFF till Jönköping, tränas av Andreas Sandqvist som till vardags även är förbundskapten för Smålandslaget P-95.


Kalmar FF:s tre lag samlas efter trippeln i P14-klassen under Barometern Cup.

Samtliga KFF-spelare i P14-klassen.
Övre raden: Oskar Engström, Jesper Sjögren, Ali Ucar, Isak Fredholm, Rasmus Haglund, Elias Toulikas, Filip Stenmark, Ali Kadhim, Adam Norman, Jesper Löfgren, Oskar Mosén, Giga Kapanadze.
Undre raden: Tore Petersson, Herman Hallberg, Dildar Tasin, Albin Gunnarsson, Omar Hadzalic, Vincent Åhman, Ramon Pascal Lundqvist, Hampus Loftenius, Omar Kadhim
Målvakter: Kalle Nyström, Elias Eriksson, Albin Borgryd.
Ej med på bild: Calle Blomqvist.

Dag 3: Barometern Cup

Onsdag 05 jan 2011, 16:48

P14 Kalmar FF Röd.
Övre raden från vänster: Oskar Mosén, Ali Kadhim, Adam Norman, Jesper Sjögren.
Nedre raden från vänster: Giga Kapanadze, Kalle Nyström, Omar Hadzalic, Oskar Engström. Foto: Malin Gustavsson.

F14 Nättraby GoIF.
Övre raden från vänster: Felicia Söderquist, Lovisa Medin, Sara Palander, Emma Enberg, Matilda Kronholm, Maja Bjurhem.
Nedre raden från vänster: Nellie Arvidsson, Klara Lövgren, Ronja Lundbergs, Sanna Jurén, Fanny Thoresson. Foto: Malin Gustavsson.

Kalmar FF och Nättraby GoIF blev onsdagens segrare i Barometern Cup.

Dagens spel i Barometern Cup bjöd på den äldsta åldersklassen med spel för 14-åringarna. 12 pojklag och 10 flicklag fanns i startfältet och precis som vanligt bjöds det på tuffa och spännade matcher hela dagen i Kalmar Sporthall.

Nättraby GoIF fick lyfta bucklan i flickklassen efter finalseger mot Lindsdals IF. Fanny Thoresson öppnade målskyttet tidigt in i finalen och när Lindsdal jagade på en för kvittering stack Emma Enberg upp och kontrade in 2-0-målet som också blev slutresultatet.

Kalmar FF var på förhand stora favoriter att lägga beslag på bucklan i pojkklassen. Föreningen ställde tre lag på benen och man höll för favoritskapet. Alla tre lagen gick enkelt vidare till A-slutspelet och även där gjorde man processen kort med moståndet. Det slutade till sist med att det röda laget ställdes mot det vita laget i finalen.

Båda KFF-lagen följdes åt till 2-2 med drygt tre minuter kvar av matchen. Då klev sylvasse Omar Hadzalic in i handlingen och dunkade in två mål och fastställde slutresultatet till 4-2 för det röda laget. Hadzalic som tidigare under dagen gjort 6 mål, tre i gruppspel och tre i slutspel, gjorde annars ingen större finalmatch. Men när väl lägerna dök upp var den gänglige anfallaren hundraprocentig i sina avslut.

Det gråa KFF-laget vann tredjeprismatchen mot Algutsrums IF med 2-1 efter straffar. Därmed blev det storslam för Kalmar FF i P14-klassen. Allt inför ögonen på nöjda ledarna som under turneringen var Richard Nielsen, Johan Mosén och Pether Eriksson.

- Vi jobbar med att alla ska få utvecklas och i dag körde vi tre jämna lag. Det är inte lägsta nivån som avgör en sådan här final, utan det är många gånger någon spelare som har spetskomptetens som kliver fram och avgör. Omar Hadzalic gjorde det idag, precis som i förra årets final då även två KFF-lag ställdes mot varandra. Vi gör alltid jämna lag och idag var Omar stark i sitt spel. Men någon måste ju avgöra och det blir oftast han, säger ledaren Johan Mosén efter finalen.

Och Mosén fortsätter.

- Vi höll faktiskt på att hamna i den situationen att alla tre lagen kunde hamnat i samma slutspelsgrupp. Och då hade vi som bäst hamnat etta, trea och femma i turneringen. Så det är klart att det här blev optimalt för våran del.

Men någon större segerfest blir det inte för Kalmar FF. Redan i morgon väntar nya utmaningar.

- Då åker vi iväg till Elmiahallen i Jönköping med breddgänget för att möta Husqvarna FF. En match som ska spelas under 3x25 minuter och det är jättekul att vi har ett så bra samarbete med andra elitföreningar, avslutar Johan Mosén.

Kalmar FF Röd - Kalmar FF Vit

P14, final, Kalmar Sporthall (A-hallen)

0-1 (1) Rasmus Haglund, 1-1 (4) Ali Kadhim, 2-1 (6) Oskar Engström, 2-2 (7) Rasmus Haglund, 3-2 (10) Omar Hadzalic, 4-2 (12) Omar Hadzalic.


Redaktionsbloggen

På Redaktionsbloggen berättar Barometern-OT:s redaktionsledning om tidningens utvecklingsarbete, och om hur vi resonerar i olika publiceringsfrågor. Vi hoppas också att den ska leda till en utökad dialog med er läsare.

redaktionsbloggen@barometern.se



Cassas blogg

21-åriga IFK Kalmarspelaren Cassandra Olofsson gör sin 6:e säsong i den blåvita tröjan. En energisk tjej med glimten i ögat som alltid har ett skratt nära till hands.

Här får vi följa med henne bakom kulisserna på Gröndal och läsa om hur det är att vara en damfotbollsspelare i en elitsatsande förening

cassandra.olofsson@barometern.se



Fotbollsbloggen

David Winberg, 36 år, har jobbat som sportreporter/redigerare på Barometern sedan december 2007.
Född och uppvuxen i Ljungarum i Jönköping. Hamnade i Kalmar 2002 via stoppen Växjö, samt amerikanska Little Rock, Orlando och Winston-Salem.
Den här bloggen kommer att handla om fotboll i allmänhet och lokalboll från division 2 till sexan i synnerhet.
Tips?
Nyheter?
Mejla mig!

david.winberg@barometern.se
Telefon: 0480-592 55



Christian Gustafsson

35-årig sportreporter på Oskarshamns-Tidningen. Bor i radhus i Kristineberg i Oskarshamn. Pappa till Tilde, 8, och Idde, 5. Gift med Anna. Född och uppvuxen i Oskarshamn. Flyttade till Stockholm 1998 och hamnade så småningom på Aftonbladet. Flyttade hem igen 2001 och har sedan dess arbetat på OT. Idrottsmeriter? Spelat division 1-innebandy med Oskarshamns IK (tvåa i poängligan 97/98!) och Farsta Sharks samt division 5-fotboll med Bråbo. Gillar: Steven Gerrard, familjen och Liverpool. Ogillar: Ärtor och Manchester United. Starkaste idrottsminne: När OT-fotografen Hasse Broms tvingade ner mig i en låda för att plåta mig som ”gubben i lådan” inför seriefinalen mot Södra Kärr i innebandyettan.

christian.gustafsson@ot.se
Telefon: 0491-575 11



Emily et Johanna

Två systrar, födda och uppvuxna i Kalmar. I grunden väldigt lika, men med sex års skillnad och numera även 100 mil. Som en öppen brevväxling kommer vi att reflektera över vardagliga betraktelser och blanda djuplodande inlägg med ytligt dravel.

emily.johanna.palm@barometern.se



Heléne Brandt

Här kommer jag och höjer medelåldern avsevärt bland bloggarna. Fyller snart, usch, vet inte...ska jag skriva det...ja, det ska jag. Lite försiktigt. 56 år. Läskigt eller hur? Jag är väl som folk är mest fast inte lika mycket.

Jag är bra på att: slappa, ett viktigt inslag i vardagen. Folk borde göra det mer.

Jag är även bra på att laga mat, och det är inte mina ord, det är sambon Stefan som påstår det. (Tack och lov) Jag är bra på att servera mat. Det påstår kattskrället Figge filur och kastar sej över matskålen.

Jag är oftast omtänksam och en bra lyssnare. Och så tänker jag bra och klokt, fast handlar inte alltid därefter.

Jag är usel på: alla praktiska göromål, att göra en uppgift direkt, att ta tag i saker. Jag läser ju för helsike en bok och vill icke bli störd.

För övrigt behåller jag resten av usligheterna för mej själv.

helene.ljung@barometern.se
Telefon: 0480-592 26



Julia i LA

Kalmarbon Julia Ekstam är en rättfram 21-åring som med humorn som slagkraft bjuder på ett skoningslöst skildrande av livet som studerande i Los Angeles. Här får du följa med bland folk, fester och funderingar.

julia.ekstam@barometern.se



Viktor Gibbs Sjödin

Viktor Gibbs Sjödin, en profil både på och utanför isen. Känd i hockey-Sverige för sin vassa penna och hårda tacklingar. Tidigare spelade han i Bofors, nu är det IK Oskarshamn som gäller. Viktor bloggar om det senaste i laget.

viktor.gibbs.sjodin@barometern.se



Huvudnyheter just nu

Fyra lottomiljoner till Kalmar

Den nyblivne mångmiljonären uppmanas att sätta på mobilen

Kalmar [Uppdaterad i dag 13:49]

Insatsen var 48 kronor. Vinsten för 7 rätt på Lotto i helgen blev 4 170 693 kronor. Läs mer


Inför alla hjärtans dag: Ny trend: Lås fast din kärlek

Nyheter [Uppdaterad i dag 10:24]

Att köpa röda rosor är ett traditionellt sätt att visa sin kärlek på alla hjärtans dag. Men det finns fler. Läs mer

 

Webbfrågan

Vad är viktigast på alla hjärtans dag?

Visa resultat




Arkiv


Blogg

Heléne är ledsen

"Whitney Houston dog i badkaret. Jag bryr mej inte om hur det gick till, jag är bara ledsen."

Senaste blogginläggen

VISA:

Blogg

Arkeologi i Kalmar län

Arkeologerna på Kalmar läns museum bloggar om sitt spännande arbete. Bloggen är ett måste för den historiskt intresserade.

Arkeologi i Kalmar län

Blogg

Fotbollsfrun

Malin Wollin är Kalmars mest kända fotbollsfru. Detta trots att hon fortfarande är ogift.

Fotbollsfrun

Blogg

Godfather

B-G Svedjenäs blogg om Kalmar FF anses av många som den viktigaste FF-bloggen. Döm själv.

Blogg

Termiten

Följ forskaren och ornitologen Björn Olsen blogg om fåglar och mer allmänna funderingar.

Termiten

Blogg

Till och från med Kim Stranne

På albumaktuella artisten Kim Strannes blogg får du bland annat veta hur man provocerar en svensk.

Till och från med Kim Stranne

Senaste nytt lokalt

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt.

Daniel Bogefors
daniel.bogefors@barometern.se
Telefon: 0480-592 44


Mest läst just nu på Barometern.se


Nyheter

Bara i papperstidningen i dag!

Kalmar: Små hundar på kurs
Öland: Full rulle i innebandyhallen
Baksidan: Krönika Gunilla Petri

Blogg

Heléne är ledsen

"Whitney Houston dog i badkaret. Jag bryr mej inte om hur det gick till, jag är bara ledsen."

Senaste blogginläggen

Bostad

Sök fastigheter på Barometern.se

I Fastighetssök kan man söka efter gjorda fastighetsaffärer i Kalmar och Blekinge län. Det går att filtrera sin sökning efter vad det är för slags fastighet, när köpet är gjort, pris och taxeringsvärde. Läs mer

logga
Logga
Bilen
Opel Zafira 1,8 7-sits -11
Svart 1 mil 179.900 kr
Logga
Bilen
Toyota Avensis 1,8 Business -03
Silver 17.600 mil 84.900 kr
Logga
Bilen
Citroën Jumpy HDI 110 hk -06
Vit 10.800 mil 96.250 kr (77.000 ex moms)
Logga
Bilen
Volvo S60 2,4D Classic -08
Barents blå metallic 9.079 mil 159.000 kr Extrapris: 139.000 kr

Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Marknadskoordinator
Gota Media AB söker Marknadskoordinator till Kalmar
Arrow LÄS MER
Projektledare
Astrid Lindgrens Hembygd söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Lagersäljare
Beijer Byggmaterial söker lagersäljare till Kalmar
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Säljare
Hemglass AB söker Kalmars glassigaste franchisetagare!
Arrow LÄS MER
Köpman
Pressbyrån söker Köpman till Kalmar lasarett
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Servicetekniker - Reparatör
Lyftcenter söker Servicetekniker-Reparatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA